Igrzyska Europejskie 2023: poznaliśmy drużyny w tenisie stołowym

Turniej tenisa stołowego podczas III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 będzie szansą, by zdobyć bezpośrednią kwalifikację na Igrzyska XXXIII Olimpiady Paryż 2024. Poznaliśmy 12 drużyn żeńskich i męskich, które w czerwcu powalczą o medale. Polska jako gospodarz ma oczywiście zapewnione miejsce w tym ścisłym gronie.

O kwalifikacji na Igrzyska Europejskie decydowało miejsce w rankingu Międzynarodowej Federacji Tenisa Stołowego (ITTF). Rywalizacja dotyczyła 11 miejsc w konkurencji drużynowej, bo jedno było zarezerwowane dla gospodarzy. Oprócz Polek na obiektach Hutnika do o medale staną tenisistki z Niemiec, Rumunii, Portugalii, Francji, Węgier, Słowacji, Luksemburga, Austrii, Czech, Szwecji i Ukrainy.

Każda drużyna będzie składała się z czterech zawodniczek. Spośród Polek w rankingu światowym najwyżej sklasyfikowana jest Natalia Bajor (64. miejsce), przed Natalią Partyką (165.), Anną Węgrzyn (183.) i Katarzyną Węgrzyn (267). W europejskim zestawieniu Bajor jest 18., Partyka 28., Katarzyna Węgrzyn 47., a Anna 62. Na poprzednich Igrzyskach Europejskich Polki drużynowo w składzie Bajor, Partyka i Li Quian zdobyły brązowy medale w turnieju drużynowym.

W rywalizacji drużyn męskich skład uczestników Igrzysk będzie się nieznacznie różnił od zespołów kobiecych. Oprócz Polaków zagrają reprezentacje: Niemiec, Szwecji, Francji, Portugalii, Słowenii, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Belgii, Rumunii, Słowacji i Danii.

Polacy są dość daleko w światowym rankingu. W czołowej setce jest tylko Jakub Dyjas (85.), a dalej: Maciej Kubik (128.), Marek Badowski (192.). W europejskim zestawieniu Dyjas jest 24., Miłosz Redzimski 41., a Samuel Kulczycki 53.

Walka o medale w trzech konkurencjach w tenisie stołowym (gra pojedyncza, gra drużynowa i gra mieszana) podczas III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 odbędzie w Nowej Hucie na obiektach Hutnika. Rozpocznie się 23 czerwca, a potrwa do 1 lipca. Zwycięzcy w grze mieszanej (mikst) wywalczą kwalifikacje na igrzyska olimpijskie w Paryżu.

Faworytami w „polskim” turnieju powinny być reprezentacje Niemiec. W 2021 roku wygrali rywalizację drużynową podczas mistrzostw Europy w Rumunii. Dwa lata wcześniej we Francji triumfowali Niemcy i Rumunki. Także podczas Igrzysk Europejskich w Mińsku najlepsze okazały się reprezentacje niemieckie.

W ubiegłym roku podczas mistrzostw Europy nie rozegrano rywalizacji drużynowej. W grze pojedynczej wygrali: Niemiec Dang Qiu i Austriaczka Sofia Polcanova. W grze podwójnej najlepsi byli Szwedzi Mattias Falck/Kristan Karlssin, para austriacko-rumuńska Polcanova/Bernadette Szocs, a w mikście Francuzi Emmanuiel Lebesson/Jia Nan Yuan.

W rozegranych w weekend mistrzostwach Polski w tenisie stołowym w grze pojedynczej wygrali Dyjas (w finale lepszy od Tomasza Lewandowskiego) i Katarzyna Węgrzyn (w finale pokonała Wiktorię Wróbel). Brązowe medale zdobyli Kubik i Kluczycki, a wśród pań Anna Węgrzyn i Paulina Krzysiek. W deblu triumfowały siostry Węgrzyn oraz para Dyjas/Lewandowski, a w mikście duet Tomasz Kotowski/Zuzanna Wielgos.