Igrzyska Europejskie bez sportowców z Rosji i Białorusi

Już 21 czerwca w Krakowie rozpoczną się Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023. Komitet Organizacyjny przypomina, że pod koniec zeszłego roku Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (The European Olympic Committees – EOC) i Polski Komitet Olimpijski (PKOl) podjęły decyzję o wykluczeniu z rywalizacji sportowców z Rosji i Białorusi.

Stanowisko to pozostaje niezmiennie. Jest zbieżne z wytycznymi Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Komitet Organizacyjny popiera stanowisko władz Ukrainy sprzeciwiające się dopuszczeniu Rosjan i Białorusinów do sportowej rywalizacji, co najmniej do momentu zakończenia krwawej wojny wywołanej przez Rosję.

– Na Igrzyskach Europejskich w Krakowie nie będzie zawodników reprezentujących Federację Rosyjską i Białoruś. Nie dopuścimy do tego bez względu na zabiegi dyplomatyczne, które obecnie się pojawiają – podkreśla prezes Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Europejskich dr Marcin Nowak.

Igrzyska Europejskie rozpoczną się 21 czerwca na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie. Impreza potrwa do 2 lipca. Szacuje się, że weźmie w niej udział 7 tysięcy sportowców z 48 krajów. Będą rywalizować w 29 dyscyplinach. 19 sportów ma się odbyć w randze kwalifikacji olimpijskich do Paryża 2024.

Komitet Organizacyjny III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023