Izabela Marcisz 21. w biegu masowym na 30 km

Polska biegaczka narciarska Izabela Marcisz uplasowała się na 21. miejscu w biegu masowym na 30 km, który był jedną z ostatnich konkurencji podczas XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022. Wygrała Norweżka Therese Johaug, która wywalczyła w Chinach już trzecie złoto.

Druga z Polek startująca w tej konkurencji, także olimpijska debiutantka – Magdalena Kobielusz – zajęła 57. miejsce z dużą stratą do Johaug, wynoszącą prawie 20 minut (+19:54.8).

Norweżka była klasą sama dla siebie. W biegu, który odbywał się w dość ekstremalnych warunkach, przy niskiej temperaturze i potęgującym ją, silnie wiejącym wietrze, na mecie była lepsza od Amerykanki Jessie Diggins o ponad półtorej minuty (+1:43.3). To druga największa przewaga zwyciężczyni nad druga zawodniczką w historii tej konkurencji. Największą przewagę do tej pory uzyskała cztery lata temu w PyeongChang (2018) jej rodaczka Marit Bjoergen (1:49.5).

Johaug zdobyła swój trzeci złoty medal w Pekinie. Wygrywała również bieg na 10 km i skiathlon. Tym samym dołączyła do biathlonistki Marte Olsbu Roeiseland (NOR) i łyżwiarki szybkiej Irene Schouten (NED), które jako jedyne zdobyły trzy złota w Pekinie.

Srebro powędrowało do Jessie Diggins (USA), która została drugą narciarką biegową ze Stanów Zjednoczonych z olimpijskim medalem w biegu na tym dystansie. Wcześniej, Bill Koch wywalczył srebro w biegu mężczyzn na 30 km stylem klasycznym w 1976 roku. Dodatkowo medal Diggins jest pierwszym krążkiem zdobytym na tym dystansie przez biegaczkę narciarską spoza Europy.

Brązowy medal wywalczyła Finka Kerttu Niskanen, tracąc do zwyciężczyni już ponad 2,5 minuty (+2:33.3). To był jej drugi medal w Chinach – miała już srebro na 10 km. Rodzeństwo Niskanenów zdobyło pięć medali w Pekinie. Brat Kerttu – Iivo, wywalczył złoto, srebro i brąz.
Jedynym rodzeństwem, które zdobyło w Pekinie więcej medali, byli norwescy biathlonowi bracia Boe: Johannes Thingnes wywalczył ich 5 (4 złota i 1 brąz), a Tarjei 4 (2 złota, 1, srebro i 1 brąz).

Bardzo dobrze zaprezentowała się w tym niezwykle trudnych warunkach, debiutująca w igrzyskach, Izabela Marcisz. Polka po pierwszym pomiarze czasu, po 1.3 km była 32. Potem rozpoczęła pogoń i na półmetku rywalizacji plasowała się na 22. pozycji. Walczyła do końca, bo na finiszu o 0.2 sek. pokonała jeszcze reprezentantkę Czech.

Najlepszym indywidualnym wynikiem Marcisz w Pekinie było 16. miejsce w skiathlonie (bieg łączony), a drużynowo finał i 9. pozycja w sprincie drużynowym z Moniką Skinder.