XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 zakończone!

W niedzielę wieczorem czasu miejscowego, na Stadionie Narodowym „Ptasie Gniazdo” w stolicy Chin oficjalnie zakończono XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022. Dokonał tego Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach.

Przez 16 dni sportowcy z całego świata, reprezentujący 91 Narodowych Komitetów Olimpijskich, rywalizowali w trzech olimpijskich zonach: Pekinie, Yanqung i Zhangjiakou. Polska Reprezentacja Olimpijska wraca z Chin z jednym medalem – brązem Dawida Kubackiego wywalczonym w skokach narciarskich na skoczni normalnej.

Ceremonia rozpoczęła się od przemarszu reprezentacji narodowych. Na stadion w Pekinie jako pierwsi wyszli Norwegowie, którzy wygrali klasyfikację medalową, zdobywając 37 krążków (16 złotych, 8 srebrnych, 13 brązowych). Drugie miejsce w klasyfikacji medalowej zajęli Niemcy (27: 12, 10, 5), a trzecie gospodarze – Chińczycy (15: 9, 4, 2). Biało-czerwoni uplasowali się na 27. miejscu.

Polskę w defiladzie reprezentowali sportowcy ze wszystkich trzech wiosek olimpijskich, którzy do kraju wrócą w poniedziałek po południu. Nastąpił także tradycyjny przemarsz zawodników z flagami narodowymi. W polskiej reprezentacji chorążym był Piotr Michalski, który w Chinach otarł się dwukrotnie o medal, sprawiając wielkie, choć trochę oczekiwane niespodzianki.

Podczas ceremonii zamknięcia igrzysk dokonano dwóch dekoracji medalowych. Medale olimpijskie odebrali biegacze i biegaczki narciarskie na dystansie 30 kilometrów. Co prawda panowie powinni przebiec ich 50, ale z powodu ekstremalnych warunków pogodowych, bieg ten skrócono do 30 km. Złote medale na stadionie olimpijskim odebrali Therese Johaug i Aleksander Bołszunow.

Jednym z ważniejszych punktów programu ceremonii zakończenia było przekazanie flagi olimpijskiej organizatorom kolejnych igrzysk, które za cztery lata zostaną rozegrane we Włoszech. Flagę z rąk Przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha odebrali przedstawicieli Mediolanu i Cortiny d’Ampezzo.

Ostatnim punktem programu było wygaszenie znicza olimpijskiego i oficjalne zamknięcie XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022 przez Thomasa Bacha. Przy okazji szef MKOl odniósł się do trudnej i napiętej sytuacji politycznej na pograniczu Rosji i Ukrainy.

– Jednocząca siła igrzysk olimpijskich jest mocniejsza niż siły, które chcą nas podzielić. Niech przywódcy polityczni będą zainspirowani Waszym przykładem solidarności i pokoju. Dajcie szansę pokojowi – zaapelował Thomas Bach, Przewodniczący MKOl.

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie przeszły do historii. Do zobaczenia za cztery lata we Włoszech.

PKOl
Fot.: PKOl – Robert Hajduk