Jan-Krzysztof Duda na Igrzyskach Europejskich

Dwa dni przed oficjalnym rozpoczęciem Igrzysk Europejskich, w poniedziałek 19 czerwca, czeka nas prawdziwa uczta szachowa. Mistrzostwa Europy par w szachach błyskawicznych, rozgrywane w Operze Krakowskiej, odbędą się w ramach imprezy towarzyszącej. Polskę reprezentować będzie szachista numer 1 polskiej listy rankingowej FIDE, zdobywca Pucha Świata, Jan-Krzysztof Duda. Ta decyzja została ogłoszona w Klubie Olimpijskim w Hotelu Francuskim w Krakowie.

Na konferencji prasowej w Hotelu Francuskim w Krakowie – należącym do sieci Dobry Hotel, Partnera PKOl i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej – poznaliśmy jedną z imprez towarzyszących największej multidyscyplinarnej imprezie sportowej. W spotkaniu udział wzięli: Kamila Kałużna-Turcza – Prezes Zarządu Małopolskiego Związku Szachowego, Łukasz Turlej – Sekretarz Generalny Międzynarodowej Federacji Szachowej FIDE, Janusz Kozioł – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rozwoju Kultury Fizycznej oraz Wiceprezes spółki Igrzyska Europejskie 2023, Andrzej Matusiak – Prezes Zarządu Śląskiego Związku Szachowego, a także szachowa gwiazda, której nie trzeba nikomu przedstawiać, Jan-Krzysztof Duda – zwycięzca Pucharu Świata.

Mistrzostwa Europy par w szachach błyskawicznych odbędą się 19 czerwca w Operze Krakowskiej. Na wydarzeniu organizowanym przez Małopolski Związek Szachowy i Śląski Związek Szachowy, pod patronatem Europejskiej Unii Szachowej ECU, Międzynarodowej Federacji Szachowej FIDE i Polskiego Związku Szachowego, nie zabraknie najlepszych. W turnieju weźmie udział osiem czołowych federacji szachowych, które na dzień 1.03.2023 miały najlepszy średni ranking FIDE par. Do Krakowa przyjadą więc reprezentacje Polski, Ukrainy, Azerbejdżanu, Francji, Rumunii, Niemiec, Armenii i Norwegii. Każda drużyna składać się będzie z jednego zawodnika powyżej 2650 (klasyfikacja klasyczna) oraz jednej zawodniczki powyżej 2350 (klasyfikacja klasyczna). Polskę reprezentować będzie szachista numer 1 polskiej listy rankingowej FIDE, Jan-Krzysztof Duda. Jeszcze nie wiadomo, kto będzie jego partnerem.

– Nasz wybitny gracz pojawi się w Krakowie i byłoby ogromnym grzechem, gdybyśmy nie wykorzystali tej sytuacji przy okazji Igrzysk Europejskich. Cieszę się, że szachy weszły do programu imprez towarzyszących i mam nadzieję, że to jedynie wstęp do organizowania w Krakowie wielkich szachowych imprez światowych. Na Mistrzostwach Europy będziemy gościć czołowych zawodników. Wierzymy w jej ogromną wartość sportową, a wykorzystując wizerunek Jana-Krzysztofa Dudy, będzie to przy okazji ogromne wsparcie promocyjne Igrzysk Europejskich – podkreślił Janusz Kozioł, Wiceprezes Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Europejskich 2023.

Jan-Krzysztof Duda również nie krył podekscytowania. – Bardzo się cieszę, że Igrzyska odbędą się właśnie Krakowie i będzie im towarzyszyć wyjątkowe wydarzenie kulturalne, jakim jest turniej szachowy. Nigdy wcześniej nie grałem w parze, więc będzie to dla mnie nowe, interesujące doświadczenie i jak zawsze dam z siebie wszystko. Szczerze liczę na wsparcie i doping kibiców. Nie mogę się już doczekać – powiedział szachista.

Turniej szachowy zaplanowano na 19 czerwca. Dwa dni później odbędzie się uroczystość otwarcia Igrzysk Europejskich. W ramach imprezy sportowcy rywalizować będą w 29 dyscyplinach sportu. Impreza potrwa do 2 lipca.

###

Hotel Francuski to szczególne i wyjątkowe miejsce dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego. To właśnie tam – w niewielkiej salce konferencyjnej – w 1919 roku powołany został Komitet Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich – dzisiejszy Polski Komitet Olimpijski oraz rozpoczęła się historia Polaków na Igrzyskach Olimpijskich, największej i najbardziej prestiżowej, multidyscyplinarnej sportowej imprezie świata. Dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się przywrócić temu miejscu pierwotny wygląd i stworzyć Klub Olimpijski. Sieć Dobry Hotel zarządza w Krakowie obiektami najwyżej klasy – między innymi  Hotelem Unicus Kraków, Unicus Palace, H15 Luxury Palace i  Hotelem Francuskim.