Blisko 50 tys. zł na stypendia dla utalentowanych sportowców! 3. edycja „Biegam z czystą przyjemnością” z rekordem dobroczynności

15 kwietnia 2023 roku, na 9 trasach stacjonarnych w całej Polsce, odbył się finał akcji „Biegam z czystą przyjemnością”, promującej czystą i uczciwą rywalizację. W ramach wydarzenia, na Stadionie Śląskim, uroczyście przekazano czek na kwotę: 48 276,01 zł dla młodych i zdolnych sportowców Funduszu Stypendialnego „Skok w marzenia” Fundacji Moniki Pyrek. To najwyższa kwota ze wszystkich edycji biegu, jaką udało się pozyskać na cel charytatywny.

Fundusz „Skok w marzenia” od sześciu lat realizuje działania na rzecz młodych i zdolnych sportowców, którzy dzięki konkretnym środkom finansowym mogą rozwijać swój talent. Stypendia są przyznawane na rok i wynoszą, każde, po 10 tys. zł. Do tej pory z takiej pomocy skorzystało 50 zawodników, w tym: Adrianna Sułek, Pia Skrzyszowska, Aleksandra Mirosław czy Alicja Klasik, która tydzień temu zdobyła wicemistrzostwo świata juniorów indywidualnie i złoto drużynowo w szermierce. – Jestem dziś ogromnie wzruszona. To wyjątkowe, że uczestnicy biegu tak chętnie angażują się w promocję czystego sportu i we wsparcie przyszłych mistrzów. Taki dzień, jak ten, dodaje wiatru w skrzydła i wiary, że działania Fundacji mają sensmówi Monika Pyrek-Rokita, założycielka Fundacji swojego imienia.

Środki na wskazany przez organizatora, czyli Polską Agencję Antydopingową, cel charytatywny pochodzą ze sprzedaży pakietów oraz dobrowolnych darowizn. W pierwszej edycji wspierano rehabilitację młodych zawodników, w drugiej walkę z depresją w sporcie, w tegorocznej postawiono na rozwój młodych i zdolnych sportowców. W tym roku zebrano rekordową kwotę, blisko 50 tys. zł. – Okazuje się, że promocja czystego sportu, wartości fair – play może iść w parze z pomaganiem. Lubimy pomagać. Świadomość, że każda złotówka przekazana na tegoroczny cel charytatywny zostanie wykorzystana przez młodych zawodników w rozwoju ich kariery, jest budująca. My ze swojej strony już dziś deklarujemy, że z czystą przyjemnością przeprowadzimy szkolenie antydopingowe dla każdego chętnego stypendysty. Liczymy, że w przyszłości także oni będą ambasadorami naszego biegu i czystego sportudodaje Michał Rynkowski, dyrektor POLADA.

Dzięki współpracy Polskiej Agencji Antydopingowej z firmą Rough Radical, każdy beneficjent Funduszu otrzyma spersonalizowany zestaw ubrań sportowych, co z pewnością będzie znaczącym wsparciem dla młodych zawodników Zaangażowanie naszej marki na rzecz „Biegam z czystą przyjemnością” i stypendystów Funduszu Stypendialnego „Skok w marzenia” jest spójne z tym, co jako marka chcemy promować poprzez nasze produkty. Chcemy, aby biznes i sport były oparte na wartościach, na uczciwej rywalizacji i zasadach fair-play. Wierzymy, że każde, nawet najmniejsze, działanie może budować świadomą i odpowiedzialną społecznośćmówi Paweł Janczewski, brand manager Rough Radical.

Czysty sport – bez dopingu

Głównym celem akcji organizowanej przez Polską Agencję Antydopingową jest promocja czystego sportu, bez dopingu.„Biegam z czystą przyjemnością” ma na celu angażować do mądrej, odpowiedzialnej aktywności fizycznej. Polska Agencja Antydopingowa, organizator akcji, zwraca uwagę, że sięganie po środki zabronione w sporcie, a także po niesprawdzone suplementy diety może wpływać negatywnie na zdrowie sportowców. Inicjatywa kierowana jest do Polaków amatorsko uprawiających sport i wsparta dużym udziałem zawodników profesjonalnych. POLADA, w ramach akcji „Biegam z czystą przyjemnością” współpracuje z wybitnymi mistrzami, medalistami olimpijskimi, paraolimpijczykami.

– W promocję „Biegam z czystą przyjemnością” jestem zaangażowana od samego początku. Uważam, że wygrywanie na dopingu i oszukiwanie rywali to jedna z najgorszych rzeczy w profesjonalnym sporcie. Dlatego, tym bardziej, jestem przeciwna środkom dopingującym w sporcie amatorskim. To powinien być sport uprawiany dla przyjemności i dla zdrowia – mówi Luiza Złotkowska, dwukrotna medalistka olimpijska i ambasadorka akcji.

Od lat inicjatywę wspierają także m.in., Oktawia Nowacka, Agnieszka Kobus-Zawojska, Beata Mikołajczyk-Rosolska, Oskar Kwiatkowski, Marcin Lewandowski, Angelika Cichocka, Zuzanna Czapska, Robert Wilkowiecki, Maciej Zawojski, Arkadiusz Malarz, Wojciech Makowski, Ewa Pajor czy Kinga Achruk. Do czystego sportu, bez dopingu, zachęcają w tym roku były lekkoatleta Robert Maćkowiak i były koszykarz Cezary Trybański. Po raz pierwszy do inicjatywy w roli ambasadorów dołączyli także tenisistka Urszula Radwańska i piłkarz Łukasz Gikiewicz, który otwarcie deklaruje: – Nie brałem, nie biorę i nie będę brać dopingu i takie rozwiązanie polecam każdemu. Zdrowie ma się tylko jedno i trzeba o nie dbać. Taką akcję, jak „Biegam z czystą przyjemnością” należy promować, bo to ważna akcja edukacyjna, zarówno dla sportowców amatorów, jak i profesjonalistów. Uczciwość na boisku powinna być na pierwszym miejscu – podkreśla zawodnik.

„Biegam z czystą przyjemnością” to nie tylko promocja czystego sportu i charytatywności. To także promocja otwartości na każdego, dla kogo pasją jest sport. W tym roku do Chorzowa przyjechał Bartosz Matusiewicz. To pierwszy i na razie jedyny Polak z zespołem Downa, który ukończył triathlon na olimpijskim dystansie – Dla Bartka sport jest dziś wszystkim. Start w Chorzowie idealnie wpisuje się w nasz cykl treningowy. Do tego idea biegu jest naprawdę super. My już jakiś czas temu opowiedzieliśmy naszą historię i miałem wiele informacji, że ona może inspirować. Ja nie chcę tego nadużywać, ani robić z tego misyjności. Ale wierzę, że pokazanie takiego pozytywnego przykładu dużo zmienia – wyjaśnia Jarosław Matusiewicz, tata Bartka i także uczestnik wydarzenia.

Już po raz drugi, dzięki współpracy ze Stadionem Śląskim, uroczysty finał i wręczenie czeku odbyło się na płycie Stadionu Śląskiego. Biegacze startujący w Chorzowie pobiegli trasą wyznaczoną na terenie Parku Śląskiego. W tym roku, poza trasą w Chorzowie, organizatorzy przygotowali biegi stacjonarne w Warszawie, Kielcach, Gorzowie Wielkopolskim, Inowrocławiu, Ostrołęce, Lidzbarku Warmińskim, Starogardzie Gdańskim i Gubinie. Dystans 9 999 metrów można przebiec, przejść, przemaszerować. Osoby z niepełnosprawnością mogą przejechać trasę na wózku inwalidzkim. Nie ma limitów czasu. Dla chętnych była też możliwość biegu wirtualnego. Każdy z uczestnik otrzymał medal i pakiet startowy. Z roku na rok, bieg cieszy się coraz większym zainteresowaniem, o czym świadczy zamknięcie zapisów, na  tegoroczną edycję, już na miesiąc przed biegiem. W biegu, łącznie z opcją wirtualną, wzięło udział 999 biegaczy.

Organizatorem akcji „Biegam z czystą przyjemnością” jest Polska Agencja Antydopingowa. Współorganizatorem Fundacja Wychowanie przez Sport. Partnerem idei charytatywnej Fundacja Moniki Pyrek. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Komitet Olimpijski, Polski Komitet Paraolimpijski oraz Światowa Agencja Antydopingowa. Patronat medialny: Polskie Radio RDC oraz portale: bieganie.pl i thesport.pl. Partner techniczny wydarzenia: Rough Radical. Partnerzy wydarzenia w Chorzowie: Stadion Śląski i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Polska Agencja Antydopingowa