Katowicki Spodek „odleci” z fanami piłki ręcznej

– Wiadomo, jak ważne jest dobre rozpoczęcie rywalizacji. Chcemy wygrać, bo chcemy regularnie grać na najważniejszych imprezach – mówi Patryk Rombel, trener polskich piłkarzy ręcznych. W czwartek o godz. 18:30 w katowickim Spodku Polacy rozpoczną eliminacje do mistrzostw Europie 2024 meczem z Włochami. To będzie dla nich jednocześnie zapoznanie z halą, w której rozegrają mecze rundy wstępnej styczniowych mistrzostw świata.

Katowice i Śląsk to w ostatnim czasie absolutnie najważniejsze miejsce dla polskiego sportu, a przede wszystkim dyscyplin drużynowych – na Stadionie Śląskim w Chorzowie polscy piłkarze świętowali awans na mundial w Katarze, który rozpocznie się w listopadzie, w katowickim Spodku polscy siatkarze wywalczyli ostatnie wicemistrzostwo świata, a teraz polscy piłkarze ręczni zaczną tu eliminacje mistrzostw Europy, by za niespełna trzy miesiące, w tej samej hali, zagrać mecz otwarcia mistrzostw świata.

– Na podstawie doświadczeń z imprez, które w ostatnich latach odbywały się w Polsce mogę stwierdzić, że polskie hale to będzie nasz duży atut, tak podczas mistrzostw świata, jak i teraz, gdy zaczynamy eliminacje mistrzostw Europy – mówi trener biało-czerwonych Patryk Rombel. Rzeczywiście, na kilkadziesiąt godzin przed rozpoczęciem meczu sprzedanych było ponad sześć tysięcy biletów. A wejściówki na spotkania Polaków w Spodku w mistrzostwach świata też błyskawicznie znikają.

– Katowice i Spodek przyciągają kibiców. Cieszymy się, że piłka ręczna cieszy się tu wielkim zainteresowaniem. Mogę potwierdzić, że w czwartek też w Spodku będzie bardzo wielu biało-czerwonych kibiców – mówi Grzegorz Gutkowski, dyrektor MŚ w Polsce.

– Spodek to fantastyczne miejsce do grania, a już z zewnątrz wygląda dosyć magicznie. Ja akurat w czwartek będę debiutował w tej hali, nawet nie miałem okazji być tutaj w roli kibica. Tym fajniej dla mnie, że będę miał przetarcie przed mistrzostwami świata, żeby zaznajomić się z obiektem – dodaje Michał Olejniczak, rozgrywający biało-czerwonych.

Czwartkowy wieczór w Spodku będzie pełen atrakcji, bo po spotkaniu Polska – Włochy na parkiet Spodka wybiegną samorządowcy oraz byli kadrowicze, którzy rozegrają krótki pokazowy mecz. Na boisku pojawią się m.in. byli reprezentanci Polski Iwona Niedźwiedź, Sławomir Szmal, Damian Wleklak, Rafał Kuptel, Zygfryd Kuchta, Damian Drobik, Adam Wiśniewski, Bartosz Jurecki, Radosław Wasiak i Marcin Lijewski.

Katowice oraz Województwo Śląskie, które współfinansuje MŚ 2023, będzie miejscem dwudziestu jeden spotkań turnieju o mistrzostwo świata. Odbędzie się tam m. in. mecz otwarcia, zaplanowany na 11 stycznia 2023 roku. Swoje spotkania fazy wstępnej w Spodku rozegra reprezentacja Polski.

– Katowice słyną z organizacji widowisk sportowych. Sukcesy odnoszone w Spodku poniosły polskich siatkarzy i jestem przekonany, że tą samą drogą pójdą polscy piłkarze ręczni – mówi wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun.

– Śląsk jest gospodarzem bardzo życzliwym. Cieszę się, że nasz region może być organizatorem mistrzostw świata, a wielu kibiców być może po raz pierwszy przyjedzie do Katowic. Śląsk słynie z gościnności i wszystkich serdecznie zapraszamy – dodaje Beata Białowąs, członek zarządu Województwa Śląskiego.

Organizacja mistrzostw świata ma przełożyć się także na długotrwały wzrost zainteresowania piłką ręczną w Polsce. Dużą pracę wykonują tutaj ambasadorowie imprezy, jak choćby byli reprezentanci Polski Iwona Niedźwiedź i Sławomir Szmal, którzy m.in. odwiedzają szkoły na Śląsku. W szkołach organizowane są też turnieje, które mają pokazać przede wszystkim możliwości psychofizycznego rozwoju poprzez naturalność, czyli bieganie, skakanie, czy rzucanie.

– Ten turniej to również doskonała promocja dyscypliny wśród młodych ludzi. Stąd też taka szeroka akcja społeczna z zaangażowaniem wielu szkół, która ma uświadomić istotę sportu, rywalizację w duchu fair play, ale także spopularyzować sport. W dzisiejszych czasach trudno oderwać jest młodego człowieka od laptopa. Interesujące zmagania sportowe na najwyższym poziomie są do tego dobrą drogą – dodaje prezydent Bojarun.

Gospodarzami MŚ 2023 w Polsce będą także Kraków, Małopolska, Płock i Gdańsk. Więcej informacji na www.handball23.com.

ZPRP