Lekkoatleci ślubowali w Chorzowie

Dzień przed rozpoczęciem rywalizacji o Drużynowe Mistrzostwo Europy w jednym z katowickich hoteli uroczyste ślubowanie złożyli przedstawiciele Królowej Sportu. Od piątku będą walczyć w Chorzowie o obronę tytułu najlepszej ekipy na Starym Kontynencie, a jednocześnie o medale Igrzysk Europejskich.

Lekkoatleci tworzą najliczniejszą grupę reprezentantów Polski spośród przedstawicieli wszystkich dyscyplin, wchodzących w skład III Igrzysk Europejskich. W Katowicach ślubowało 46 zawodniczek i zawodników. Do tego trenerzy i sztab medyczny.

Uroczystość poprowadził członek misji Marian Sypniewski. – Na wstępie chciałem Was poinformować, że już w pierwszym dniu tegorocznych Igrzysk nasza ekipa zdobyła sześć medali. Mam nadzieję, że pójdziecie w ich ślady, tym bardziej, że dotychczas właśnie lekkoatleci najczęściej stają na podium wielkich imprez – powiedział dwukrotny medalista olimpijski oraz mistrz świata we florecie.

2023.06.22 KRAKÓWIII Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023, Kraków. Ślubowanie lekkoatletówNz.Anna KielbasinskaFoto. Marek Biczyk

Następnie z rąk innego wybitnego sportowca sprzed lat, mistrza olimpijskiego w pięcioboju nowoczesnym, Dariusza Goździaka, kolejne grupy zawodniczek i zawodników odbierały nominacje do reprezentacji na III Igrzyska Europejskie. Z uśmiechem po potwierdzenie swojej przynależności do biało-czerwonej drużyny podchodziły m.in. sprinterka Ewa Swoboda, znakomita specjalistka od 400 m Natalia Kaczmarek, młociarka Malwina Kopron, czy płotkarka Pia Skrzyszowska. Po paniach przyszła kolej na panów. Dumnie z Orłem na piersi stawali m.in. Wojciech Nowicki, Piotr Lisek, czy Michał Haratyk. Po wyczytaniu każdego nazwiska siedzący w sali koledzy i koleżanki dwukrotnie klaskali na znak szacunku i gratulacji dla nominowanych kadrowiczów. – Widzę, że stanowicie bardzo zgraną ekipę. Jestem pewien, że podobnie będzie na stadionie – skomentował to Marian Sypniewski.

Wszyscy zebrani odśpiewali hymn Polski, a tekst ślubowania odczytali – w imieniu zawodników: Piotr Lisek, natomiast w imieniu trenerów Marek Rożej.

– Chciałbym zaprezentować się po raz kolejny z bardzo dobrej strony. Ale najważniejszy jest start drużyny. Mam nadzieję, że każdy zaliczy udany występ. Skupiam się na tym, co mam w sobotę wykonać. To jest najistotniejsze. Pojawia się u mnie stabilizacja rzutów, nie mam problemów zdrowotnych. To napawa mnie optymizmem przed kolejnymi startami. Fajnie, że mamy u siebie tak dużą imprezę jak Igrzyska Europejskie – powiedział mistrz olimpijski w rzucie młotem Wojciech Nowicki. A trzykrotna medalistka ubiegłorocznych mistrzostw Europy na 400 m i w obu sztafetach, Anna Kiełbasińska dodała: – Zobaczycie mnie w Chorzowie na 200 m, co bardzo mnie ekscytuje. Pierwszy raz wystartuję w Igrzyskach Europejskich. Bardzo się cieszę, że wezmę w nich udział. Liczę na sukces indywidualny, ale dla naszej kadry najważniejszy jest wynik drużynowy. Chcielibyśmy obronić tytuł najlepszej ekipy, wywalczony dwa lata temu – powiedziała.

Rywalizacja o lekkoatletyczne medale z udziałem Polaków rozpocznie się w piątek o godz. 16:15 na Stadionie Śląskim w Chorzowie.