Lekkoatletyczne Drużynowe Mistrzostwa Europy w programie Igrzysk Europejskich 2023

Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) ogłosiło, że do programu Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 dołączono Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce.

W ramach porozumienia pomiędzy EOC a Europejską Federacją Lekkiej Atletyki, wszystkie dywizje Drużynowych Mistrzostw Europy będą rozgrywane jedna po drugiej na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

– Od dłuższego czasu prowadziliśmy rozmowy ze Stowarzyszeniem Europejskich Komitetów Olimpijskich na temat włączenia Drużynowych Mistrzostw Europy w lekkiej atletyce jako kluczowego elementu programu Igrzysk Europejskich 2023 – powiedział Dobromir Karamarinov, Prezydent Europejskiej Federacji Lekkiej Atletyki. – Przez zatwierdzenie włączenia wszystkich lig Drużynowych Mistrzostw Europy do programu Igrzysk przez Radę Europejskiej Lekkiej Atletyki i dzięki porozumieniu ze Stowarzyszeniem Europejskich Komitetów Olimpijskich i lokalnymi władzami Śląska, możemy kontynuować szczegółowe planowanie formatu mistrzostw i przypisanie im konkretnych dat podczas Igrzysk Europejskich, tj. pomiędzy 21 czerwca a 2 lipca 2023 roku. Chciałbym podziękować Przewodniczącemu Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich, Panu Spyrosowi Capralosowi za pozytywne rozmowy pomiędzy naszymi dwoma organizacjami, które doprowadziły do tego porozumienia – dodał Karamarinov.

Lekka atletyka pojawiła się w różnych formatach na dwóch pierwszych edycjach Igrzysk Europejskich. Sześciuset sportowców wzięło udział w Igrzyskach w Baku w 2015 roku, co było podwojoną liczbą Drużynowych Mistrzostw Europy Trzeciej Ligi. Podczas Igrzysk w Mińsku w 2019 roku, został natomiast wprowadzony innowacyjny koncept rywalizacji drużynowej pod nazwą Dynamiczna Nowa Lekkoatletyka.

– Od 2015 roku ściśle współpracujemy z Europejską Federacją Lekkiej Atletyki, by upewnić się, że mamy najlepsze zawody w ramach programu Igrzysk Europejskich – powiedział Spyros Capralos, Przewodniczący EOC. – Dzięki tej współpracy znaleźliśmy rozwiązanie na rok 2023 z Mistrzostwami Drużynowymi i jesteśmy pewni, że lekka atletyka w Polsce będzie jedną z najbardziej popularnych dyscyplin podczas tej imprezy.

– Włączenie Drużynowych Mistrzostw Europy do programu Igrzysk Europejskich 2023 to sytuacja „win-win” dla europejskiej lekkiej atletyki i EOC. Zorganizujemy drużynowe zawody lekkoatletyczne na najwyższym poziomie, z walką o awans i spadki pomiędzy dywizjami, zapewniając naprawdę ekscytujące wydarzenie lekkoatletyczne zarówno dla telewizji, jak i widzów – dodał Christian Milz, Dyrektor Generalny Europejskiej Federacji Lekkiej Atletyki.

– Ponowne dodanie lekkiej atletyki do programu Igrzysk Europejskich to doskonała wiadomość. Rywalizacja lekkoatletów w Europie będzie nie tylko wspaniałym wydarzeniem Igrzysk, ale zostanie również doceniona przez zagorzałych fanów lekkiej atletyki w Polsce – stwierdził Hasan Arat, Przewodniczący Komisji Koordynacyjnej ds. III Igrzysk Europejskich 2023.

– Z radością i zaszczytem mogę ogłosić, że Śląsk będzie gościł lekką atletykę na Stadionie Śląskim podczas Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Wiem, że polscy kibice z niecierpliwością czekają na zobaczenie najwyższej klasy sportowców w akcji – dodał Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

Inne sporty obecne już w programie Igrzysk Europejskich 2023 to: koszykówka 3×3, łucznictwo, badminton, piłka ręczna plażowa, piłka plażowa, boks, breaking, kajakarstwo, kolarstwo, szermierka, judo, karate, pięciobój nowoczesny, muaythai, kick boxing, padel, strzelectwo , skoki narciarskie, wspinaczka sportowa, tenis stołowy, taekwondo, teqball i triathlon.

Igrzyska Europejskie są najważniejszym na kontynencie multisportowym wydarzeniem dla sportowców i organizowane są co cztery lata.

EOC