Łyżwiarstwo figurowe: pierwsza polska kwalifikacja na Pekin 2022

Polska para taneczna łyżwiarzy figurowych Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew zajmując 12. miejsce w mistrzostwach świata Sztokholm 2021 uzyskali pierwszą dla naszego kraju kwalifikację olimpijską na XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022.

To będą drugie igrzyska z rzędu naszych reprezentantów. Przypomnijmy, że w 2018 reprezentowali nas oni już w południowokoreańskim PyeongChang, zajmując tam 14. lokatę.

Nasz duet taneczny nie obronił 9. pozycji  z pierwszego przejazdu, ale 12. miejsce w stojącej na wysokim poziomie konkurencji jest bardzo dobrym wynikiem, tym bardziej, że gwarantuje kwalifikację olimpijską.

Reprezentanci toruńskiego klubu MKS Axel Toruń zdobyli 183,33 punkty. Według Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego zaprezentowali nowy, bardzo dynamiczny taniec dowolny i zeszłoroczny taniec rytmiczny, który wykonali brawurowo.Rywalizację wygrali Rosjanie, mistrzowie Europy, Wiktoria Sinicyna i Nikita Kacałapow.

– Para taneczna Kaliszek-Spodyriew, kolejny raz udowodniła przynależność do światowej czołówki – powiedział Marcin Nowak – Dyrektor Działu Współpracy Międzynarodowej i Projektów Sportowych Polskiego Komitetu Olimpijskiego. – Doskonały program i występ, zwłaszcza w tańcu rytmicznym, daje nam nadzieje na wspaniałe emocje w Pekinie. Kwalifikacja na Zimowe Igrzyska Olimpijskie, którą jednocześnie zdobyli, da im z pewnością dużo pewności i spokoju w przygotowaniach.

W rywalizacji solistek Polskę reprezentowała Jekaterina Kurakowa. 18-latka w programie krótkim zajęła 32. miejsce i nie awansowała do programu dowolnego. Tu awans na igrzyska mogło wywalczyć 24 zawodniczki, spośród 39 startujących.

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 zostaną rozegrane w dniach 4-20 lutego przyszłego roku.

Biuro Komunikacji PKOl
Fot.: PKOl – Szymon Sikora