Magdalena Kwaśna z nominacją do Tokio

Mistrzyni Polski w klasie Laser Radial – Magdalena Kwaśna (Chojnicki Klub Żeglarski), decyzją Zespołu Decyzyjnego Polskiego Związku Żeglarskiego otrzymała nominację imienną na Igrzyska XXXII Olimpiady Tokio 2020. Zatwierdził ją także zarząd Związku.

Magdalena Kwaśna o wyjazd do Tokio rywalizowała z Agatą Barwińską (MOS Iława). Po lutowych mistrzostwach świata w Australii, w których Kwaśna zajęła 5. miejsce było jasne, że to ona wygrała wewnętrzną rywalizację punktową. Zaraz potem wybuchła jednak pandemia COViD-19, a igrzyska przełożono na kolejny rok. W tej sytuacji Polski Związek Żeglarski postanowił wstrzymać się z ogłoszeniem imiennej nominacji do Tokio.

Kluczowe miały być październikowe mistrzostwa Europy w Gdańsku. Warunkiem przedłużenia kwalifikacji było miejsce na podium Agaty Barwińskiej i miejsce poza czołową „20” Magdaleny Kwaśnej.

Barwińska w Gdańsku zaprezentowała się znakomicie i zdobyła brązowy medal ME. Magdalena Kwaśna wytrzymała presję i uplasowała się na 14. miejscu, co z godnie z ustaleniami – pomimo świetnego wyniku Agaty Barwińskiej – oznaczało, że to Magda uzyskuje nominację do igrzysk w Tokio w klasie Laser Radial.

Przypomnijmy, że wiosną imienne nominacje PZŻ uzyskali: Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (49erFX), Piotr Myszka (RS:X), Zofia Klepacka (RS:X), Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (470).

Na decyzję czekają jeszcze zawodnicy w klasie 49er.

Biuro Komunikacji PKOl/PZŻ
Fot.: Szymon Sikora