Małgorzata Burkacka wśród zwycięzców Let’s Move Street Challenge MKOl

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) ogłosił pierwszych w historii zwycięzców Let’s Move Street Challenge – wyjątkowego konkursu online wspieranego przez światowego partnera olimpijskiego firmę Samsung, zapraszającego entuzjastów BMX-ów, breakingu i jazdy na deskorolce do zaprezentowania swoich umiejętności. Wśród zwycięzców znalazła się Polka – Małgorzata Burkacka (najlepsza dziewczyna w skateboarding park).

Dwudziestu jeden zwycięzców z 13 krajów, którzy zostali wybrani przez sędziów spośród tysięcy nadesłanych zgłoszeń, będzie rywalizować o bilet do Paryża 2024 podczas pierwszej serii kwalifikacji olimpijskich, które odbędą się w Szanghaju w maju 2024.

Nowa seria kwalifikacji olimpijskich to czteroczęściowa seria imprez, która zgromadzi najlepszych sportowców w jednym parku miejskim na imprezie w stylu festiwalowym i będzie służyć jako ostateczny etap kwalifikacyjny do freestyle’u BMX, breakingu, jazdy na deskorolce i wspinaczki sportowej. Co najmniej połowa miejsc kwalifikacyjnych do Paryża 2024 zostanie przydzielona w ramach Olympic Qualifier Series, w których weźmie udział 464 sportowców.

Let’s Move Street Challenge

Entuzjaści sportów miejskich z całego świata zostali zaproszeni do wzięcia udziału w Let’s Move Street Challenge w wybranej przez siebie dyscyplinie, udostępniając na Olympics.com 30-sekundowy film pokazujący ich umiejętności. Nadeszło tysiące zgłoszeń z ponad 83 krajów.

Każde zgłoszenie było uważnie obserwowane i oceniane przez panel ekspertów i wpływowe osoby ze wszystkich trzech sportów, w tym: zawodniczkę BMX Ninę Buitrago (USA), skateboardzistę Jean-Baptiste’a Gilleta (Francja) i B-Girl Narumi (Japonia).

Let’s Move Street Challenge, wspierany przez światowego partnera olimpijskiego firmę Samsung, to nowa inicjatywa olimpijska MKOl. Jest to wyjątkowy konkurs, w którym ludzie ze wszystkich zakątków świata zaprezentowali swój talent sportowy i kreatywny.

Let’s Move Street Challenge opiera się na inicjatywie MKOl Let’s Move, zapoczątkowanej w Dniu Olimpijskim 2023 po stwierdzeniu przez Światową Organizację Zdrowia, że jeden na czterech dorosłych i ponad 80 procent młodych ludzi nie spełnia zalecanego minimalnego poziomu aktywności potrzebnego do utrzymania optymalnego zdrowia.


Wyniki Let’s Move Street Challenge

BMX Freestyle Park

Melville Smith (United States of America)
Ozawa “Miharu” Miharu (Japan)

BMX Real Street

Andres “Mickey” Michael (New Zealand)
Eleonora (Greece)

BMX Dirt

Tommy Crail (United States of America)
Michelle Neuner (Switzerland)

Skateboarding Park

Eddie Acres (Australia)
Małgorzata Burkacka (Poland)

Skateboarding Real Street

Carlos Burgos (Cuba)
Guadalupe Aime (Argentina)

Skateboarding Street Park

James Huntley (New Zealand)
Keily Frank

Breaking Best Round

Penny “Penny” Deng (People’s Republic of China)
“Vinilla” Yelyzaveta Ovcharova (Ukraine)

Breaking Power Move

Pisani “Arthur” Alves de Silva Arthur (Brazil)
Bgirl Small (People’s Republic of China)

Breaking Footwork

Keith Jennings “Ghost”
Adejoke “Cruxy” Victoria Akinbogym (Nigeria)

Street culture

Jonatan Mineiro “Ze pequeno BMX” (Brazil)

Best produced

Maxime Castillon (France)

Most surprising video

Higor Cruz “Higorcruzb” Balthazar (Brazil)

MKOl/PKOl