Mamy pierwszy medal XV Zimowego EYOF Vuokatti 2022!

Skoczek narciarski Jan Habdas zdobył srebrny medal XV Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Vuokatti 2022 w konkursie indywidualnym rozegranym na skoczni K-90 w Lahti. Złoto zdobył Austriak Jonas Schuster, a brąz Niemiec Ben Bayer. To pierwszy medal Polaka w tegorocznej imprezie!

Podopieczny trenera Daniela Kwiatkowskiego i Jonas Schuster w środowym konkursie byli poza zasięgiem rywali i między sobą rozegrali walkę o zwycięstwo. Austriak uzyskał 95 m w pierwszej serii oraz 94,5 metra i o 3,5 punktu pokonał polskiego juniora. Habdas skakał najdalej w konkursie, oddał skoki na odległość 96 i 95 metrów, jednak niższe noty za styl sprawiły, że to Austriak cieszył się z triumfu.

Podium uzupełnił reprezentant Niemiec Ben Bayer, który do zwycięzcy stracił 15,5 pkt.

Dobry start zaliczyli również pozostali reprezentanci Polski. Marcin Wróbel zajął dziewiąte miejsce (91 m/90 m). Na 17. pozycji rywalizację ukończył Tymoteusz Amilkiewicz (88 m i 87,5 m), a 25. rezultat zanotował Klemens Joniak (82,5 m i 85 m).

W czwartek w Lahti rozegrany zostanie konkurs drużynowy chłopców, w którym wystartują: Tymoteusz Amilkiewicz, Klemens Joniak, Marcin Wróbel i Jan Habdas. Zawody zaplanowano na godzinę 16:00. Trzymamy kciuki za polskich skoczków.

W środę podczas XV Zimowego EYOF rywalizowali także inni Polacy. Na alpejskich trasach w Vuokatti Patrycja Florek zajęła 14. miejsce w kwalifikacjach i awansowała do dalszych zawodów w slalomie równoległym, które rozegrane zostaną 25 marca. Druga z Polek Emilia Żółtek nie ukończyła drugiego zjazdu. Do kolejnej rundy nie zakwalifikowali się także nasi chłopcy – Błażej Budz był 29., Igor Szymański 32.

Rywalizację rozpoczęli także łyżwiarze figurowi. Wśród solistów po programie krótkim Jakub Lofek jest 11., a wśród dziewcząt Karolina Białas zajmuje 16. miejsce. Programy dowolne chłopców i dziewcząt będą prezentowane już w czwartek.

W Lahti o medale walczyli także kombinatorzy norwescy. Najlepszy z Polaków Andrzej Waliczek był 25., Miłosz Krzempek zajął 27. miejsce, a Bartłomiej Kuchta 29. Czwarty z biało-czerwonych – Grzegorz Mitręga – został zdyskwalifikowany po konkursie skoków za nieprawidłowy strój i nie wystartował już w biegu.