Vuokatti 2022: dwa kolejne srebra na koncie Polaków!

To był najlepszy dzień dla Polskiej Młodzieżowej Reprezentacji na XV Zimowy EYOF Vuokatti 2022. Polscy młodzi sportowcy wywalczyli w czwartek dwa srebrne medale: Konrad Badacz w biathlonie w wyścigu indywidualnym oraz drużyna skoczków narciarskich w składzie: Jan Habdas, Marcin Wróbel, Tymoteusz Amilkiewicz, Klemens Joniak!

Podopieczni Daniela Kwiatkowskiego wywalczyli dla Polskiego Związku Narciarskiego 10. w historii medal Zimowego Olimpijskiego Festwialu Młodzieży Europy, który jest czwartym krążkiem zdobytym w skokach narciarskich.

Mistrzami zostali Austriacy:  Louis Obersteiner, Andre Fussenegger, Raffael Zimmermann i Jonas Schuster. Brąz zdobył zespół niemiecki: Adrian Tittel, Jannik Faisst, Simon Steinbeisser i Ben Bayer.

W wyścigu biathlonistów wystartowało jeszcze trzech Polaków: 13. miejsce zajął Hubert Matusik, 34. Kacper Brzóska, a 39. Fabian Suchodolski. Badacz przegrał tylko z Francuzem.

Świetnie spisała się także Barbara Skrobiszewska, która w biegu indywidualnym biathlonistek była 8. 38. miejsce w tej rywalizacji zajęła Anna Nędza-Kubiniec, 39. Emilia Zasadna, a 43. Dominika Leśniara.

Biegacz narciarski Łukasz Gazurek został 7. zawodnikiem w sprincie techniką dowolną. Wśród dziewcząt Daria Szkurat i Zuzanna Fujak były czwarte w swoich ćwierćfinałach i na tym zakończyły rywalizację.

Swoje starty zakończyli łyżwiarze figurowi. Karolina Białas zakończyła zmagania solistek na 12. miejscu, a Jakub Lofek wśród solistów uplasował się na 9. miejscu. Nasza skoczkini narciarska– Natalia Słowik (79,5 i 82,5 m) – zajęła 13. miejsce w konkursie skoków narciarskich w Lahti.

W piątek ostatni dzień rywalizacji. Poza finałem short-tracku czeka nas jeszcze kilka ciekawych starów Polaków – biathlonowa sztafeta mieszana (4×5 km), sztafeta mieszana (4×5 km) w bigach narciarskich i slalom równoległy indywidualnie w narciarstwie alpejskim. Trzymamy kciuki!

Polacy na fińskim Festiwalu wywalczyli już 3 krążki, wszystkie są srebrne. Przypomnijmy, że dzień wcześniej na drugim stopniu podium stanął Jan Habdas, który tym samym wysunął się na lidera reprezentacji Polski z dwoma krążkami na koncie. Jednak to jeszcze nie koniec. Choć część ekipy przebywająca w Pajulahti zakończyła już swoje zmagania, to w piątek w Vuokatti nasi zawodnicy jeszcze będą walczyć o kolejne laury. Wspomnijmy choćby sztafetę mieszaną w short tracku, która wystąpi w finale i na pewno da z siebie wszystko. Trzy lata temu podczas EYOF w Sarajewie polska sztafeta w short tracku zdobył srebro.