Marian Dymalski odznaczony Olimpijskim Orderem MKOl

Marian Dymalski – członek Prezydium Zarządu PKOl – otrzymał Olimpijski Order – najwyższe odznaczenie MKOl.  Wręczył go osobiście Prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach podczas swojej wizyty w Polsce.

– Marian Dymalski ma olbrzymi wkład w rozwój sportu akademickiego w Polsce i na świecie. Promuje sport powszechny i olimpijskie wartości. Międzynarodowy Komitet Olimpijski jest pełen uznania dla jego pracy i zaangażowania – powiedział Thomas Bach, Przewodniczący MKOl.

– Dziękuję za to wyróżnienie. Jestem bardzo poruszony, to dla mnie wielki zaszczyt, a także inspiracja do dalszej, jeszcze cięższej pracy – powiedział Marian Dymalski, członek Prezydium Zarządu PKOl po otrzymaniu orderu od Prezydenta MKOl.

Marian Dymalski jest Wiceprezesem Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego, Wiceprezydentem Międzynarodowej Federacji Sportu Akademickiego, członkiem Komitetu Wykonawczego FISU oraz członkiem Prezydium Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Od wielu lat aktywnie działa na rzecz promocji sportu powszechnego i akademickiego. Był członkiem Rady ds. Młodzieży przy Prezydencie RP. Został nagrodzony złotą i srebrną odznaką Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej. W 2017 roku otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Kultury Fizycznej we Lwowie. Otrzymał tytuł najlepszego menedżera sportu roku 2020 przyznany przez ministra sportu. Jest wielkim entuzjastą rozwoju sportu kobiecego w Polsce – założył kobiecy Klub AZS we Wrocławiu, który osiągał imponujące wyniki sportowe na arenie europejskiej.

Ukończył prawo i administrację na Uniwersytecie Wrocławskim. We Wrocławiu założył pierwszy studencki klub olimpijski i był jego przewodniczącym.

W uroczystym spotkaniu z Thomasem Bachem w Łazienkach Królewskich w Warszawie uczestniczył Prezydent WADA Witold Bańka, Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk, Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki, Sekretarz Generalny PKOl Adam Krzesiński, Wiceprezesi PKOl: Mieczysław Nowicki, Tomasz Poręba, Apoloniusz Tajner, delegacja MKOl, zastępca Sekretarza Generalnego PKOl Iwona Łotysz oraz prof. Alojzy Nowak – Prezes Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego i delegacja AZS, a także Jacek Sutryk – Prezydent Wrocławia i prof. Paweł Czarnecki – rektor Collegium Humanum.

Podczas spotkania Przewodniczący MKOl Thomas Bach wyraził swoją wdzięczność za zaproszenie do Polski oraz wyrazy uznania i podziękowania dla Prezesa PKOl Andrzeja Kraśnickiego za jego zaangażowanie w budowę silnego Ruchu Olimpijskiego w Polsce, dotychczasową, bardzo dobrą współpracę. Docenił też jego aktywność na arenie międzynarodowej i dbałość wysoką pozycję Polaków w sporcie.

Biuro Komunikacji PKOl
Fot.: PKOl – Szymon Sikora