Thomas Bach z wizytą w Centrum Olimpijskim PKOl

We wtorek, 16 listopada, Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego dr Thomas Bach był gościem w Centrum Olimpijskim PKOl, gdzie spotkał się z uczniami szkół związanych swoim profilem z ruchem olimpijskim.

Dr Thomas Bach przyleciał do Polski z dwudniową wizytą na zaproszenie Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Dudy, który dzień wcześniej wręczył mu Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawany jest on cudzoziemcom i obywatelom polskim stale zamieszkałym za granicą, którzy swą działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Rzecząpospolitą Polską z innym państwami i narodami.

Drugiego dnia wizyty w Warszawie dr Thomas Bach odwiedził siedzibę Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W uroczystym spotkaniu udział wzięli członkowie delegacji MKOl: Joanna Zipser-Graves – Head of NOC Management and Knowledge Sharing, Olympic Solidarity, Mark Adams – Spokesman Services Director, Marina Baramia – IOC Chief of Protocol and PA to the IOC President, Greg Martin – Production & Management, a także: Andrzej Kraśnicki – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Adam Krzesiński – Sekretarz Generalny PKOl, Iwona Łotysz – zastępca Sekretarza Generalnego PKOl, Kajetan Hądzelek – Prezes Fundacji „Komitet Pierre’a de Coubertin w Polsce”, Hanna Wawrowska – Przewodnicząca Klubu Fair Play PKOl, Jacek Zawadka – Prezes Polskiego Związku Judo, Sławomir Majcher – dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Urszula Jankowska – członkini Zespołu Metodycznego w Instytucie Sportu oraz medaliści polscy olimpijscy i olimpijczycy: Janusz Pyciak-Peciak (mistrz olimpijski w pięcioboju nowoczesnym), Dariusz Goździak (mistrz olimpijski w pięcioboju nowoczesnym), Agnieszka Kobus-Zawojska (srebrna i brązowa medalistka olimpijska w wioślarstwie), Luiza Złotkowska (srebrna i brązowa medalistka olimpijska w łyżwiarstwie szybkim) Aneta Szczepańska (brązowa medalistka w judo), Iwona Marcinkiewicz (brązowa medalistka w łucznictwie), Marian Sypniewski (dwukrotny brązowy medalista w szermierce).

Jednak głównymi bohaterami byli tego dnia uczniowie szkół z całej Polski, którzy przybyli do Centrum Olimpijskiego, aby porozmawiać z Przewodniczącym MKOl. Spotkanie rozpoczął pokaz judo przygotowany przez zawodników MKS „Olimpijczyk” Włocławek pod czujnym okiem trenerki, medalistki olimpijskiej z Atlanty (1996) – Anety Szczepańskiej.

Następnie swoje prezentacje przedstawili uczniowie wspominanych szkół: Szkoły Podstawowej im. Pierre’a de Coubertin w Budach Siennickich, Szkoły Podstawowej nr 323 im. Polskich Olimpijczyków w Warszawie, Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie, Społecznej Szkoły Podstawowej nr 26 STO im. Jigoro Kano w Warszawie oraz Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu pod kierownictwem rektora Andrzeja Rokity i prorektora ds. Organizacyjnych i Współpracy z Otoczeniem Ireneusza Cichego.

Szkoły, podczas prezentacji, przedstawiały swoje związki z ruchem olimpijskim oraz wybrane imprezy sportowe organizowane w duchu sportowym i olimpijskim, w których bardzo często uczestniczą polscy medaliści olimpijscy i olimpijczycy. Uczniowie z Pacyny zaprezentowali m.in. flagę olimpijską z autografami medalistów i olimpijczyków, na której widnieje autograf byłego, nieżyjącego już Przewodniczącego MKOl Juana Antonio Samarancha. Swój podpis złożył na niej także Thomas Bach.

Prowadząca spotkanie Katarzyna Deberny – olimpijka w żeglarstwie z Pekinu (2008), obecnie dyrektor Działu Kultury i Edukacji Olimpijskiej PKOl – zaprezentowała działalność kulturalno-edukacyjną Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Hanna Wawrowska – Przewodnicząca Klubu Fair Play PKOl przedstawiła niedawną inicjatywę #BiegFairPlayPKOl, w którym udział wzięło 70 000 uczniów z 291 szkół z całej Polski.

Następnie głos zabrał gość honorowy, Thomas Bach: – Bardzo się cieszę, że mogłem zobaczyć bardzo interesujące prezentacje szkół oraz na zaangażowanie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w sport i edukację olimpijską. Imponująca jest liczba wydarzeń i aktywności, które są organizowane przez PKOl. Widać w nich poświęcenie i oddanie wartościom olimpijskim, które płynie prosto z serca. Nie bez znaczenia znajdujemy w niej również nawiązanie do idei naszego założyciela, Pierre de Coubertin i jego misji. Sport i kultura łączą się, ponieważ jednoczą ludzi w wielu aspektach i uczą tak ważnych wartości jak pokój, szacunek czy przywiązanie do zasad – powiedział szef Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Thomas Bach wysłuchał pytań od uczniów szkół i odbył ciekawą rozmowę na temat sportu, olimpizmu, swojej drogi do mistrzostwa olimpijskiego w szermierce, do której przekonał go trener, kiedy on chciał grać w piłkę nożną. Thomas Bach powiedział, że sport uczy nie tylko wygrywać, ale i przegrywać, jednak w tym drugim przypadku nigdy nie można się poddawać.

Na koniec spotkania wszyscy uczniowie zostali zaproszeni do Lozanny, do siedziby Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. – See You in Lozanna – zakończył Thomas Bach.

Biuro Komunikacji PKOl
Fot.: PKOl – Szymon Sikora


Dwudniowa wizyta Thomasa Bacha w Warszawie w obiektywie PKOl