ME 2023: cztery medale polskich torowców

Cztery medale – trzy srebrne i jeden brązowy – wywalczyli polscy kolarze torowi podczas zakończonych w szwajcarskim Grenchen mistrzostw Europy. Dwa z krążków zdobyła Daria Pikulik. Torowe ME w Szwajcarii rozpoczęły jednocześnie olimpijskie kwalifikacje do Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024 w tej dyscyplinie.

Nasza olimpijka z Rio de Janeiro 2016 i Tokio 2020 – Daria Pikulik najpierw, już na samym początku czempionatu, stanęła na trzecim stopniu podium w konkurencji scratch. Wygrała Portugalka – Maria Martins, a srebrną medalistką została Eukene Larrarte Arteaga z Hiszpanii.

Drugi krążek dla biało-czerwonych zdobyła także Daria. Tym razem na jej szyi zawisł srebrny medal. Był on zwieńczeniem rywalizacji omnium. Zwyciężyła Brytyjka Katie Archibald, a brąz zdobyła Belgijka Lotte Kopecky.

Emocje i walka o medale trwały do samego końca. Przed ostatnim finiszem Daria Pikulik zajmowała trzecie miejsce (114 pkt). Za nią plasowała się Amalie Dideriksen (113), a przed nią – Lotte Kopecky (118) i praktycznie pewna zwycięstwa Katie Archibald (155). Pikulik jednak pokazała swój waleczny charakter i wygrała ostatni finisz, mijając linię mety przed Lotte Kopecky, dzięki czemu zdobyła srebrny medal przy takiej samej liczbie punktów z Belgijką (po 124).

Trzeci medal dla Polski zdobył nasz eksportowy i utytułowany sprinter – także olimpijczyk (Tokio 2020) – Mateusz Rudyk. Polak w znakomitym stylu przechodził kolejne fazy konkursu, żeby w finale zmierzyć się z samym mistrzem świata w tej konkurencji. W walce o złoto Polak dwukrotnie musiał uznać wyższość holenderskiego przeciwnika. Jednak srebro ME to wspaniały wynik.
Złoty medal zdobył dominujący w ostatnim czasie tę królewską konkurencję – Harrie  Lavreysen, który poza mistrzostwem Europy i świata, na swoim koncie ma także mistrzostwo olimpijskie.
Brązowy medal zdobył Rayan Helal z Francji.

Czwarty „polski” medal wywalczył Patryk Rajkowski w niezwykle widowiskowej konkurencji keirin. W finale Polak uległ tylko wspominanemu wcześniej Holendrowi Lavreysenowi. Brąz zdobył Jeffrey Hoogland (Holandia).