KORAB „W czasie i przestrzeni”

Galeria (-1) PKOI zaprasza na wystawę malarstwa Pawła Koraba-Kowalskiego. Wernisaż odbędzie się 22 lutego o godz. 19.00.

21 marca o godz. 19.00 zapraszamy na oprowadzanie po wystawie z artystą. Wystawa otwarta będzie do 23.03.2023. Kurator: Kama Zboralska.

KORAB „W czasie i przestrzeni”

Artysta prezentuje wybór prac z najnowszej serii pt. „W czasie i przestrzeni” oraz przypomina kilka prac z poprzednich cykli m.in „Human Exit”, „Isolation 2020” czy „Improvisus”. Korab w swoim malarstwie inspiruje się naturą i tym w jaki sposób wchodzi ona w interakcję z człowiekiem pozostając z nim w harmonii lub w konflikcie. Artysta porusza się na granicy abstrakcji i figuratywności. Maluje farbami, które sam tworzy z pigmentów i żywicy akrylowej na płótnach i obiektach znalezionych.

Najnowszy cykl prac to malarska podróż w czasie i przestrzeni inspirowana podbijaniem kosmosu przez człowieka, rozwojem programu komercyjnych lotów, poszukiwaniem innych planet, na których możliwe jest życie, lądowaniem łazików na Marsie i wysyłaniem sond na księżyce Jowisza i Saturna. Artystę interesuje to co leży na granicy świata poznanego i tego jeszcze nie-zobaczonego. Przygląda się granicy między abstrakcją a figuratywnością i zadaje pytanie czy ona w ogóle istnieje. Podążając bowiem ku nieskończoności przy obserwacji makro i mikrokosmosu nieustannie dostrzegamy jak bardzo złudne, nieprawdziwe i niepełne jest nasze codzienne postrzeganie świata.

Korab przedstawia świat „możliwy”, którego wszak nikt jeszcze nie oglądał będąc postawionym w roli autentycznego obserwatora. Przedstawione sceny i zjawiska mogą rozgrywać się w odległości lat świetlnych od ziemi – dziś niedostępne, a jutro na wyciągniecie ręki wobec tak szybko postępującej technologii. Niektóre elementy obrazów są widzowi znajome, ziemskie a inne wymykają się racjonalnemu zrozumieniu i ludzkiemu doświadczeniu. Korab uzmysławia wątpliwość ustalonego porządku tego co abstrakcyjne a co figuratywne – świat przedstawiony w obrazach może okazać się pejzażem hiperrealistycznym.