ME klasy iQFoil: Polscy żeglarze bez medali

W greckim Patras zakończyły się mistrzostwa Europy w olimpijskiej, windsurfingowej klasie iQFoil. Polacy tym razem nie zdołali zakwalifikować się do wyścigów decydujących o medalach. Najwyżej z biało-czerwonych, na 15. miejscu uplasowała się Maja Dziarnowska (SKŻ Sopot/PGE Sailing Team Poland).

Maja Dziarnowska do Patras jechała z założeniem obrony brązowego medalu wywalczonego rok temu na jeziorze Garda we Włoszech. W Grecji jednak od pierwszych wyścigów Polka musiała walczyć nie tylko z rywalkami, ale też z trudnymi warunkami. Mai Dziarnowskiej zabrakło regularności oraz równych wyścigów i ostatecznie uplasowała się na 15. miejscu.

– Top 10 było w zasięgu, ale też nie jest to coś, co by mnie zadowoliło. Chciałam tutaj walczyć o medale. (…) Myślę, że pokonały mnie głównie warunki. (…) Jest nad czym pracować, ale z optymizmem patrzę na główną imprezę sezonu, czyli sierpniowe mistrzostwa świata w Hadze – powiedziała Maja Dziarnowska.

– Nie ma co ukrywać, nie były to dla nas udane mistrzostwa, choć oczywiście wynik Mai Dziarnowskiej nie jest zły. Tutaj muszę ją pochwalić za charakter, bo druga część regat była w jej wykonaniu dużo lepsza niż początek. Systematycznie odrabiała starty i pięła się do góry. Celowaliśmy jednak znacznie wyżej – dodał Cezariusz Piórczyk, trener kadry narodowej klasy iQFoil kobiet.

Miejsca pozostałych Polek: 27. – Maja Kuchta (SKŻ Sopot), 31. – Zofia Klepacka (Sailing Legia Warszawa), 58. – Pola Wawrzyniak (AZS Sailing Team Poznań).

Wśród mężczyzn najlepiej z Polaków spisał się Paweł Tarnowski (SKŻ Sopot/PGE Sailing Team Poland), który został sklasyfikowany na 25. miejscu ogólnie i na 20. wśród Europejczyków. Z pewnością on sam liczył na więcej, a na jego wyniki zaważyły aż trzy nieukończone wyścigi. Dwie pozycje niżej uplasował się Michał Polak (Gdański Klub Żeglarski).

– Oczekiwania były dużo większe. (…) Bardzo trudne warunki, oczywiście dla wszystkich takie same. Błędy analizujemy, wyciągamy wnioski, ale też szukamy pozytywów, bo takie były. (…) Warto podkreślić dobre żeglowanie Michała Polaka i Kamila Manowieckiego, którzy jeszcze w zeszłym roku byli młodzieżowcami. W tej klasie przejście do seniorów jest wyjątkowo trudne, a tymczasem, szczególnie Michał, potrafił kończyć wyścigi w ścisłej czołówce. Z Patras wracamy na tarczy, ale wierzę, że druga część sezonu, znacznie ważniejsza, będzie bardziej udana – skomentował Przemysław Miarczyński, trener kadry narodowej klasy iQFoil mężczyzn.

Miejsca pozostałych Polaków: 30. – Kamil Manowiecki (SKŻ Sopot), 51. – Radosław Furmański (AZS AWFIS Gdańsk), 54. – Tomasz Romanowski (AZS Poznań), 64. – Antoni Siwek (SKŻ Sopot), 71. – Daniel Ugniewski (Gdański Klub Żeglarski).

Polscy windsurferzy wracają do kraju. W dniach 25-28 maja czeka ich start w Pucharze Polskiego Związku Żeglarskiego w Krynicy Morskiej, a następnie przeniosą się do Marsylii na akwen Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Tam będą trenować i wezmą udział w regatach Test Event Paris 2024, które będą generalnym sprawdzianem akwenu przed przyszłorocznymi igrzyskami. Najważniejszą imprezą tego sezonu są jednak sierpniowe mistrzostwa świata w Hadze. Będą one pierwszą okazją do wywalczenia kwalifikacji olimpijskich dla poszczególnych krajów. W Hadze do wywalczenia jest 10 miejsc.

PZŻ
Fot.: PKOl – Szymon Sikora