Znamy skład badmintonistów na igrzyska europejskie

Polski Związek Badmintona przedstawił skład reprezentacji Polski na III Igrzyska Europejskiej Kraków-Małopolska 2023. A jest o co walczyć, ponieważ turnieje badmintonowe w ramach igrzysk europejskich zaliczane są do rankingu olimpijskiego Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024 i mają rangę mistrzostw Europy.

Do kadry zostało powołanych ośmioro badmintonistów: Wiktoria Dąbczyńska (Orlicz Suchedniów), Dominik Kwinta (Spartakus Niepołomice), Dominik Kwaśnik (Feniks Kędzierzyn Koźle), Kornelia Marczak (UKS Plesbad Pszczyna), Miłosz Bochat (ABRM Warszawa), Robert Cybulski (SKB Suwałki), Paweł Śmiłowski (UKS Hubal Białystok) i Magdalena Świerczyńska (ABRM Warszawa). Dąbczyńska i Kwinta wystąpią w grze pojedynczej, Kwaśnik, Marczak, Bochat i Roberta Cybulski w grze podwójnej, a Śmiłowski i Świerczyńska w mikście.

Śmiłowski to dwukrotny brązowy medalista mistrzostw Europy juniorów (2017 rok). Na najniższym stopniu podium stanął ze Świerczyńską. Brali też udział w Igrzyskach Europejskich w Mińsku, ale nie awansowali z grupy. Kwinta to także brązowy medalista mistrzostw Europy, ale z ubiegłego roku. Podczas IE w 2015 roku Bochat dotarł do ćwierćfinału. Dąbczyńska trzy razy zdobyła mistrzostwo Polski, była także brązową medalistką mistrzostw Europy juniorów. Kwaśnik to zeszłoroczna złota medalistka mistrzostw Polski. Marczak była druga i trzecia w Akademickich Mistrzostwach Europy.

Rozgrywki badmintona rozpoczną się 26 czerwca w Arenie Jaskółka w Tarnowie i potrwają tydzień. W zmaganiach udział weźmie blisko 160 zawodników z całej Europy, a stawką rywalizacji będą nie tylko medale Igrzysk Europejskich, ale także mistrzostw Europy i punkty kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

PKOl/IE 2023