ME: Polscy siatkarze w półfinale!

Reprezentacja Rosji nie przeszkodziła polskim siatkarzom w drodze do strefy medalowej Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2021. W obecności kompletu publiczności w gdańsko-sopockiej ERGO ARENIE Polacy wygrali bez straty seta z wicemistrzami olimpijskimi z Tokio.

W wyjściowym składzie zabrakło Piotra Nowakowskiego, który był wyróżniającym się siatkarzem w poprzednich meczach turnieju. Mateusz Bieniek, który zastąpił go w pierwszej szóstce rozpoczął „bombardowanie” Rosjan silną zagrywką. Poprawił, już zagrywką asową, na 4:1 Bartosz Kurek. W polu zagrywki kontynuował to Wilfredo Leon – po jego serwisie, punktowy blok zaliczył Jakub Kochanowski. Piotr Nowakowski, który pod siatką zmienił Bieńka zanotował spektakularne dwa bloki i było 9:3. Polacy utrzymywali świetny serwis, dzięki któremu w kontratakach klasę pokazywał Wifredo Leon. Kroku dotrzymywał mu Michał Kubiak, który atakiem w arcytrudnej sytuacji zdobył punkt na 19:11. Po powrocie na boisko Mateusz Bieniek atakiem, obroną i zagrywką przyczynił się do wysokiej wygranej w pierwszym secie.

Po zmianie stron Polacy zepsuli dwie pierwsze zagrywki, ale w kolejnych ustawieniach Wilfredo Leon i Jakub Kochanowski odkupili „grzechy” serwisowe z nawiązką. Po przepięknej akcji w defensywie i skutecznym ataku na potrójnym bloku Michała Kubiaka było 6:5. Bartosz Kurek zaserwował asa na 12:10, po kolejnym ataku w trudnej sytuacji Michała Kubiaka było 14:12. Przy zagrywce kapitana reprezentacji, Polacy zadali kolejne ciosy wychodząc na prowadzenie 19:14. Rywale jeszcze raz zareagowali, po serii bloków zredukowali straty do 19:18. W nerwowej końcówce więcej zimnej krwi zachowali nasi siatkarze, którzy ze zwycięstwa cieszyli się po autowym ataku Jegora Kliuki.

Po przerwie Polacy niesieni wspaniałym dopingiem publiczności nie dali rywalom chwili wytchnienia Nasi siatkarze nadal imponowali zagrywką, dzięki której w kontrach mieli okazje skutecznością zabłysnąć skrzydłowi. Po asie serwisowym Jakuba Kochanowskiego było 9:5, po chwili błąd dotknięcia siatki Woronkowa dał kolejny punkt. Rosjanie nie składali broni, ale tego dnia nasi siatkarze udowodnili swoją prawdziwą wartość. Ku radości rozentuzjazmowanego tłumu kibiców Polacy zakończyli seta i mecz awansując do półfinału mistrzostw Europy.

Polska – Rosja 3:0 (25:14, 26:24, 25:19)

Polska: Jakub Kochanowski, Mateusz Bieniek, Bartosz Kurek, Wilfredo Leon, Fabian Drzyzga, Michał Kubiak, Paweł Zatorski (L) oraz Damian Wojtaszek (L), Grzegorz Łomacz, Łukasz Kaczmarek.
Trener: Vital Heynen