Mistrzostwa świata siatkarzy 2027 w Polsce

Podczas II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem Premier RP Mateusz Morawiecki w obecności Ministra Sportu i Turystyki Kamila Bortniczuka oraz przedstawicieli Polskiej Siatkówki na czele z Prezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastianem Świderskim i kapitanem reprezentacji Polski – Bartoszem Kurkiem ogłosili, że mistrzostwa świata 2027 w piłce siatkowej mężczyzn odbędą się w Polsce.

– Mogę uroczyście zapowiedzieć, że mistrzostwa świata siatkarzy w 2027 roku odbędą się w Polsce. Polska jest domem światowej siatkówki – wyjawił Mateusz Morawiecki, Premier RP – Ten rok był dla nas fenomenalny: nie tylko złoto Ligi Narodów, ale także złoto mistrzostw Europy, złoto w polsko-polskim finale Ligi Mistrzów, a w ostatnich dniach także kwalifikacja na igrzyska olimpijskie. Dlatego dziś możemy przekazać Wam tę znakomitą wiadomość, którą zawdzięczamy przede wszystkim polskim siatkarzom, polskim siatkarkom, którzy sprawiają, że coraz bardziej kochamy ich dyscyplinę – dodał.

Będzie to czwarty turniej międzynarodowy tej rangi. Wcześniej Polska organizowała FIVB Mistrzostwa Świata – Polska 2014 w siatkówce mężczyzn, FIVB Mistrzostwa Świata 2022 w piłce siatkowej kobiet (wraz z Holandią) oraz FIVB Mistrzostwa Świata 2022 w piłce siatkowej mężczyzn, odebrane Rosji za agresję zbrojną na Ukrainę. Ponadto w ostatnim dziesięcioleciu w naszym kraju regularnie odbywają się rozgrywki Siatkarskiej Ligi Narodów (dawniej Ligi Światowej), w tym chociażby finał VNL z lipca tego roku zwieńczony złotymi medalami polskich siatkarzy. Dodatkowo przed biało-czerwoną publicznością rozegrano chociażby mistrzostwa Europy 2017 i 2021 mężczyzn, mistrzostwa Europy 2019 kobiet, turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich w Tokio (mężczyzn) i turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich w Paryżu (kobiet), podczas którego nasze siatkarki awansowały do imprezy czterolecia po raz pierwszy od 2008 roku.

– Polska Siatkówka jest na najlepszej drodze do tego, aby opatentować swój znak towarowy jako certyfikat jakości. Wszystko, co od lat dzieje się w polskiej siatkówce, jest synonimem najwyższej jakości. I to zarówno jeśli chodzi o poziom sportowy mężczyzn i kobiet, jak i poziom organizacyjny – mówi Kamil Bortniczuk, Minister Sportu i Turystyki.

Radości z przyznania Polsce prawa do organizacji mistrzostw świata 2027 mężczyzn nie krył Sebastian Świderski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej – Bardzo cieszę się, mogąc oficjalnie poinformować o przyznaniu Polsce organizacji mistrzostw świata w 2027 roku. Chcę podziękować Rządowi i Premierowi RP za zapewnienie nam gwarancji finansowych, potrzebnych dla organizacji tego przedsięwzięcia. Powodzenie naszych starań było możliwe dzięki wsparciu telewizji Polsat oraz stabilności finansowej gwarantowanej przez naszych sponsorów: Orlen, Plusa i wszystkich pozostałych sojuszników Polskiej Siatkówki – wymieniał sternik PZPS – To jest wspaniała informacja, która wieńczy wyjątkowo udany dla nas sezon 2023. To również prezent dla naszych kibiców, których prosimy też o trzymanie kciuków za męską reprezentację, która właśnie teraz wyrusza do Chin, by rozpocząć grę o awans do IO w Paryżu – zakończył prezes Świderski.

– Mam to szczęście, że urodziłem się w takim kraju i żyje w takich czasach, że mój sport jest bardzo popularny, o mój sport się troszczy i o niego się dba. Mamy wspaniałych sponsorów oraz wsparcie od najważniejszych ludzi w naszym państwie. Czujemy je i za nie dziękujemy – zdradził Bartosz Kurek, kapitan reprezentacji Polski – Jestem przekonany, że te mistrzostwa świata będą czymś pięknym nie tylko dla nas, ale i dla naszych Kibiców. Zrobimy wszystko, żeby tym razem puchar mistrzostw świata został na polskiej ziemi – zakończył.

PZPS