Mistrzynie świata i Europy w sprincie kajakowym budują formę w Portugalii

Reprezentacja narodowa kobiet w sprincie kajakowym od początku listopada przygotowuje się do nowego sezonu w portugalskim Vila Nova de Milfontes.

Polska kadra pod koniec października spotkała się na krótkiej konsultacji szkoleniowej w Centralnym Ośrodku Sportu w Wałczu, a także na badaniach w Instytucie Sportu oraz Centralnym Ośrodku Medycyny Sportu w Warszawie. Z kolei na początku tego miesiąca biało-czerwone niemal w komplecie udały się do portugalskiego Vila Nova de Milfontes.

– Nie ma z nami Karoliny Nai, która przygotowuje się w Wałczu. Umówiliśmy się z nią w ten sposób, że dołączy do nas na następny obóz przygotowawczy we włoskim Livigno (27 listopada – 18 grudnia) – mówi Tomasz Kryk, szkoleniowiec kadry narodowej seniorek w sprincie kajakowym. – Tutaj, w Portugalii mamy wszystko, czego potrzebujemy do treningu w tym okresie – dodaje.

Jak przyznaje opiekun biało-czerwonych sprinterek, jego podopieczne nie trenują jeszcze na najwyższych obrotach.

– Dziewczyny miały od sześciu do ośmiu tygodni przerwy od ostatnich startów. Tak naprawdę pobyt w domu, konsultacja w Wałczu i to zgrupowanie są mezocyklem wprowadzającym w trening. Aby ćwiczenia mogły być skuteczne, to każdy poprzedni okres treningowy musi wspierać późniejszy. Na nowo musimy zaadaptować układy krążenia, mięśniowe i nerwowe zawodniczek do nowych obciążeń, a nie od razu serwować duży wysiłek – tłumaczy Kryk.

– Ćwiczymy raz dziennie na wodzie, a popołudniowe jednostki uzupełniamy o trening biegowy, siłowy czy ogólnorozwojowy w formie gimnastyki. Kontynuujemy ćwiczenia oddechowe, natomiast z uwagi na temperatury wody mamy problem z hartowaniem zimnem. Wprowadzamy jednak elementy dłuższego przebywania pod wodą czy nurkowania. Chcemy jak najlepiej spożytkować czas na tym obozie – uzupełnia.      

Zgrupowanie w Milfontes

Kryk od wielu lat współpracuje z większością reprezentantek i choć doskonale zna ich możliwości, to postawa czy zaangażowanie kilku z nich w ostatnim czasie budzi jego ogromny szacunek.

– W samych superlatywach należy mówić o Nai, która mimo stażu w kadrze, faktu bycia mamą znajduje dalej motywację, będąc cały czas na najwyższym poziomie i odkrywając coś nowego w kajakach. Ania Puławska stała się dojrzałą zawodniczką. Okrzepła na tyle w tym seniorskim peletonie, pokazując, iż jest liderką indywidualnie na 500 metrów i w przyszłym roku na pewno podejdzie się do kolejnych startów. Z kolei Helena Wiśniewska przed rokiem niejako karnie została przeniesiona do kadry młodzieżowej. Mimo błędów popełnionych przez nią w poprzednim okresie przygotowawczym, wyciągnęła wnioski na przyszłość. Na ostatnie zgrupowanie przyjechała z zupełnie innym podejściem, bardzo dobrze wygląda fizycznie. W przerwie między sezonami dużo czasu poświęciła na rozwój, jest mocno zmotywowana. To bardzo miła odmiana – opowiada Kryk. – Dla Wiśniewskiej czy Martyny Klatt to wejście bez odwrotu do seniorek. Wraz z Adą Kąkol tworzą młode pokolenie, które może nie rzuca się w oczy, ale wszystkie wykonują swoją robotę i na pewno mają w głowach pomysły, jak zaskoczyć bardziej doświadczone koleżanki na wiosennych regatach kwalifikacyjnych – dopowiada szkoleniowiec.

Poza seniorkami w Vila Nova de Milfontes przygotowuje się także kadra młodzieżowa. W ekipie prowadzonej przez trenera Macieja Juhnke nie brakuje nowych nazwisk. Swój pierwszy obóz przygotowawczy z bardziej doświadczonymi koleżankami notują Zuzanna Błażejczak (Jezioro Tarnobrzeg), Julia Czech (MKS Czechowice-Dziedzice), Joanna Kurpan (KKW 1929 Kraków) oraz Anna Mielnik (AZS Politechnika Opolska). Sponsorem polskiego kajakarstwa jest PGE Polska Grupa Energetyczna.

Pierwsze zgrupowanie polskich kajakarek na południu Europy potrwa do 20 listopada.

Seniorska i młodzieżowa kadra narodowa kajakarek na zgrupowanie w Vila Nova de Milfontes

Anna Puławska, Julia Olszewska (obie AZS AWF Gorzów Wlkp.), Dominika Putto, Helena Wiśniewska, Sandra Ostrowska, Julia Górska, Martyna Szkodzińska (wszystkie Zawisza Bydgoszcz), Adrianna Kąkol, Joanna Kurpan, Natalia Kurpan (wszystkie KKW 1929 Kraków), Martyna Klatt (Energetyk Poznań), Katarzyna Kołodziejczyk, Marta Walczykiewicz (obie KTW Kalisz), Justyna Iskrzycka (AZS AWF Katowice), Weronika Marczewska (UKS Kopernik Bydgoszcz), Oliwia Majewska (Sokolik Czernin), Zuzanna Błażejczak (Jezioro Tarnobrzeg), Julia Krajewska (Spójnia Warszawa), Wiktoria Bierzało, Anna Mielnik (obie AZS Politechnika Opolska), Julia Czech (MKS Czechowice-Dziedzice)

PZKaj