Modnie na Igrzyska Olimpijskie

Start w Igrzyskach Olimpijskich to marzenie każdego sportowca. Nie każdy jednak, kto dostąpił zaszczytu udziału w tym wielkim sportowym święcie, przywozi z niego olimpijski medal. Każdy natomiast wraca do domu z reprezentacyjnym strojem, który może zatrzymać jako pamiątkę. W Centrum Olimpijskim PKOl otwarto wystawę prezentującą stroje Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej te obecne i te sprzed lat.

W otwarciu wystawy uczestniczyli m.in.: olimpijczycy i medaliści olimpijscy: Robert Korzeniowski – czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym, Ryszard Bosek – mistrz olimpijski w siatkówce, czy Adam Krzesiński – dwukrotny medalista olimpijski w szermierce i Sekretarz Generalny PKOl.

Wystawa „Modnie na Igrzyska” jest próbą pokazania jak na przestrzeni lat zmieniały się ubiory, w jakich polscy sportowcy reprezentowali nasz kraj na letnich oraz zimowych edycjach tej największej i najbardziej prestiżowej imprezy sportowej świata.

Na ekspozycji prezentowane są zarówno stroje defiladowe, w których biało-czerwoni maszerowali na stadionach podczas parady narodów w trakcie ceremonii otwarcia Igrzysk oraz te „startowe”, używane przez nich w rywalizacji o medale. Kożuszki z Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Grenoble (1968), które zrobiły taką furorę, że wielu Polaków wróciło do kraju bez nich, sprzedając je lub wymieniając na inne cenne przedmioty, mundur Jana Kowalczyka ze zwycięskiego jeździeckiego konkursu skoków przez przeszkody na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie (1980) czy bluza królowej polskiego sportu, siedmiokrotnej medalistki olimpijskiej Ireny Szewińskiej, w której podczas Igrzysk w Montrealu (1976) stała na najwyższym stopniu podium odbierając złoto za triumf w biegu na 400 m – to tylko niektóre z unikatowych eksponatów jakie udostępnimy zwiedzającym.

Wystawa „Modnie na Igrzyska” będzie prezentowana w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie od 15 lipca do 22 sierpnia 2021 roku. Serdecznie zapraszamy do jej odwiedzenia!

Informacja prasowa Muzeum Sportu i Turystyki
Fot.: PKOl – Szymon Sikora