Monachium: Pia Skrzyszowska mistrzynią Europy! Dwa medale i rekordy Polski sztafet!

To było piękne zwieńczenie mistrzostw Europy w Monachium w wykonaniu polskich lekkoatletów. W niedzielny wieczór złoty medal w biegu na 100 metrów przez płotki zdobyła Pia Skrzyszowska. Poza tym srebrny medal zdobyła żeńska, a brązowy męska sztafeta 4 x 100 metrów – obie sukces okrasiły rekordami Polski! W sumie w Monachium biało-czerwoni zdobyli 14 medali – najwięcej w kontynentalnym czempionacie od 1966 roku.

Świadkami polskiego wieczoru w Monachium – zwieńczającego ciepłą i słoneczną niedzielę – był wypełniony niemal po brzegi Olympiastadion. Gro kibiców przyszło dopingować niemieckich oszczepników, ale dla równie licznie przybyłych sympatyków lekkoatletyki z biało-czerwonymi flagami najważniejszymi konkurencjami były bieg na 100 metrów przez płotki oraz obie sztafety sprinterskie. Najpierw na bieżni rozstawiono płotki, a do półfinału przystąpiła m.in. Pia Skrzyszowska. Wygrała go z czasem 12.66.

Na półfinale udział w mistrzostwach Europy zakończyły Klaudie: Wojtunik (13.03) oraz Siciarz (13.00). W finale Skrzyszowska nie pozostawiła rywalkom żadnych złudzeń. Wygrała po pewnym biegu z drugim wynikiem w karierze – 12.53.

Wspaniałe zwycięstwo Skrzyszowskiej było jednak dopiero pierwszym punktem jaki miała do wykonania w niedzielny wieczór. Trener Jacek Lewandowski desygnował bowiem naszą młodą płotkarkę do biegu sztafetowego. Desygnował nie tylko Skrzyszowską. Zaskoczył bowiem składem – na drugiej zmianie biegła Anna Kiełbasińska, na trzeciej Marika Popowicz-Drapała, a na ostatniej Ewa Swoboda. Polski finiszowały drugie, a czasem 42.61 poprawiły rekord Polski. Dla biegnącej na pierwszej zmianie Skrzyszowskiej start w sztafecie miał miejsce raptem nieco ponad pół godziny po finale płotków.

Złoto Pii Skrzyszowskiej to pierwszy medal Polki w biegu na 100 metrów przez płotki od mistrzostw Europy w Atenach w 1982 roku – wtedy złoto zdobyła Lucyna Langer-Kałek.

Skrzyszowska w jeden wieczór zdobyła dwa medale mistrzostw Europy – niczym Justyna Święty-Ersetic, która cztery lata temu w Berlinie święciła triumf w biegu na 400 metrów oraz sztafecie.

Polską multimedalistką mistrzostw w Monachium została natomiast odbierająca od Skrzyszowskie pałeczkę Anna Kiełbasińska. Po zdobyciu brązu na 400 metrów i srebra w biegu rozstawnym 4 x 400 metrów w niedzielę wywalczyła trzeci medal.

Anna Kiełbasińska dołączyła do sław polskiej lekkoatletyki – trzy medale na jednych mistrzostwach Europy zdobyły wcześniej Irena Szewinska, Ewa Kłobukowska czy Teresa Ciepły.

Najbardziej doświadczoną zawodniczka w naszej sztafecie była biegnąca na trzeciej zmianie Marika Popowicz-Drapała, która w Monachium zdobyła trzeci w karierze medal mistrzostw Europy w biegu rozstawnym. Na czwartej zmianie zobaczyliśmy Ewę Swobodę.

Liderka polskiej ekipy sprinterek przyznała, że teraz mogą z większą pewnością walczyć o jeszcze wyższe cele, chociaż przed biegiem nie brakowało stresu.

Ojcem sukcesu żeńskiej sztafety był Jacek Lewandowski, który zagrał pokerowo ustalając jeden z najbardziej niespodziewanych składów w historii polskiej lekkoatletyki.

Zanim mogliśmy cieszyć się z sukcesu sprinterek po brązowy medal i rekord Polski – 38.15 – sięgnęli panowie. Nasz zespół wystartował w składzie Adrian Brzeziński, Przemysław Słowikowski, Patryk Wykrota i Dominik Kopeć. Bieżnia w Monachium – podobnie jak przed 20 laty podczas rozgrywanych tutaj mistrzostw Europy – poniosła biało-czerwonych sprinterów po medal.

Na ostatniej zmianie zobaczyliśmy Dominika Kopcia, który nie dał się wyprzedzić rywalom i przyprowadził polski zespół na brązowej pozycji.

Reprezentacja Polski zdobyła w Monachium 14 medali. To największy dorobek biało-czerwonych od czempionatu w Budapeszcie w 1966 roku. Podczas trzech poprzednich edycji mistrzostw Polska zdobywała po 12 krążków. W klasyfikacji medalowej zajęliśmy szóste miejsce, ale więcej miejsc na podium wywalczyli tylko gospodarze (16) i świetnie dysponowani Brytyjczycy (20). W zestawieniu puntkowym nasz zespół zajął piąte miejsce (128 pkt.).

Ponadto, podczas weekendu zamykającego lekkoatletyczne zmagania w Monachium, sztafeta kobiet 4 x 400 metrów kobiet wywalczyła srebrny medal. Brązowy medal w biegu na 800 metrów zdobyła Anna Wielgosz, a czwarta na dystansie 3000 metrów z przeszkodami była Alicja Konieczek.

Katarzyna Zdziebło została w Monachium wicemistrzynią Europy w chodzie na 20 kilometrów – srebro Zdziebło jest pierwszym medalem wywalczonym przez reprezentantkę Polski w chodzie sportowym w historii mistrzostw Europy. Sofia Ennaoui uzyskując czas 4:03.59 sięgnęła po brązowy medal ME w biegu na 1500 metrów.

Za dwa lata mistrzostwa Europy odbędą się w Rzymie. Kilka dni temu podano termin ich rozgrywania – to okres pomiędzy 7 i 12 czerwca, ponad miesiąc przed igrzyskami w Paryżu. Za sześć lat wielka europejska lekkoatletyka zagości natomiast na Stadionie Śląskim.