Monachium: Pokaz mocy i 13 medali polskich kajakarzy podczas ME!

Reprezentanci Polski na mistrzostwa Europy w kajakowym sprincie w Monachium zdobyli ostatniego dnia trzy złote, trzy srebrne i jeden brązowy medal! Biało-czerwoni kończą rywalizacją z trzynastoma krążkami – czterema złotymi, pięcioma srebrnymi i czterema brązowymi. To był pokaz mocy polskich kajaków!

Mistrzostwa zakończył popis najmocniejszej polskiej osady ostatnich lat, czyli kobiecej czwórki na dystansie 500 metrów. Karolina Naja, Anna Puławska, Dominika Putto i Adrianna Kąkol z wielką przewagą nad rywalkami dopłynęły do mety.

Najbardziej zapracowana w polskiej ekipie była Puławska, która godzinę przed startem czwórki stała na podium, gdzie odbierała złoty medal wywalczony w wyścigu K1 500 metrów. W sumie Puławska wyjeżdża z Monachium z trzema złotymi medalami, bo w sobotę wywalczyła również złoto razem z Nają w K2 500 metrów.

Wcześniej na torze w Monachium fenomenalnie spisali się kanadyjkarze w dwójce na dystansie 200 metrów. Aleksander Kitewski i Arsen Śliwiński zdeklasowali rywali wygrywając z olbrzymią przewagą.

Złota: czwórki i Anny Puławskiej w jedynce, to nie były jedyne niedzielne sukcesy polskich kajakarek w Monachium. Dominika Putto i Katarzyna Kołodziejczyk w K2 200 metrów dały się wyprzedzić tylko Węgierkom.

Także srebro, podobnie jak w niedawnych mistrzostwach świata w Halifax, wywalczyli kanadyjkarze na 500 metrów Wiktor Głazunow i Tomasz Barniak.

Z dwoma srebrnymi medalami, podobnie jak Kołodziejczyk, do Polski wraca Justyna Iskrzycka, która w niedzielę w wyścigu K1 1000 metrów dała się wyprzedzić tylko Węgierce Noemi Pupp.

W niedzielę drugi medal mistrzostw Europy na swoim koncie zapisała także męska reprezentacja, bo brąz na dystansie 5000 metrów wywalczył Rafał Rosolski. W niedzielnych finałach blisko medalu była Katarzyna Szperkiewicz w C1 200 metrów, która przypłynęła do mety jako czwarta. Na siódmym miejscu finiszowała w C2 200 metrów para Magda Stanny i Aleksandra Jacewicz, a drugie miejsce w finale B K2 500 metrów zajęli Wojciech Pilarz i Wiktor Leszczyński. Z kolei na dystansie 5000 metrów w C1 Magda Stanny była piąta. Mistrzostwom Europy w kajakarskim sprincie towarzyszyła również rywalizacja o medale paraolimpijskich mistrzostw Europy sportowców z niepełnosprawnościami. W niedzielę srebrny medal w konkurencji KL3 200 metrów wywalczył Mateusz Surwiło.

W sumie w mistrzostwach Europy w kajakowym sprincie w Monachium Polacy zdobyli dwanaście medali – cztery złote, pięć srebrnych i trzy brązowe. Trenerzy polskich kadr są bardzo zadowoleni z dorobku zawodników. Najwięcej medali, bo aż siedem w tym trzy złote wywalczyły kajakarki.

Z czterema medalami do Polski wraca reprezentacja kanadyjkarek i kanadyjkarzy.

Obie kadry, które na ostatnich imprezach zdobywały medale, gonią kajakarze. W Monachium odbudowywanej męskiej kadrze udało się zdobyć jeden srebrny medal w K2 200 metrów i brąz w K1 5000 metrów.