NCŻ AWFiS Gdańsk z najwyższym certyfikatem szkoleniowym World Sailing

Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk uzyskało oficjalny certyfikat ośrodka szkoleniowego Światowej Federacji Żeglarskiej, World Sailing Aproved Training Centre, z najwyższą w światowym żeglarstwie kategorią C.

To trzeci taki ośrodek na świecie obok Singapuru (centrum azjatyckie) i Malty (ośrodek finansowany kapitałem brytyjskim). Najwyższy certyfikat otwiera przed Narodowym Centrum Żeglarstwa szereg możliwości. Przede wszystkim jest to podkreślenie jakości i najwyższych standardów rekomendowanych przez World Sailing.

– To bardzo ważny dzień dla polskiego żeglarstwa. Uzyskaliśmy rekomendację dla żeglarzy z całego świata wybierających najlepsze ośrodki do treningów, organizacji regat i wydarzeń żeglarskich, szkoleń dla sędziów, trenerów, instruktorów, mierniczych czy żeglarzy z niepełnosprawnością. Certyfikat C to najwyższa kategoria dla ośrodków szkoleniowych World Sailing. Oznacza, że ośrodek posiada wysokiej jakości infrastrukturę, sprzęt żeglarski oraz wdrożone programy w zakresie sportu wyczynowego, sportu dzieci i młodzieży oraz upowszechniania żeglarstwa. W ostatnich latach, przy współpracy z World Sailing, w Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk przeprowadziliśmy 8 akcji szkoleniowych dla żeglarzy ze wszystkich kontynentów. Były to szkolenia sędziów, mierniczych, treningi dla krajów rozwijających się oraz żeglarzy z niepełnosprawnościami. Największą imprezą sportową realizowaną w NCŻ były ubiegłoroczne mistrzostwa Europy w olimpijskich klasach Laser i Laser Radial. Certyfikat to nie tylko sukces, ale też zobowiązanie. Obliguje nas do nieustannej pracy
w zakresie upowszechniania i rozwoju polskiego i światowego żeglarstwa, co jest także moim osobistym celem. Jest to też symboliczne spełnienie wizji Krzysztofa Zawalskiego, założyciela Narodowego Centrum Żeglarstwa, który marzył o tym, by ośrodek w gdańskich Górkach Zachodnich był znaczącym na żeglarskiej mapie świata – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS znajduje się w Gdańsku – Górkach Zachodnich u ujścia Wisły Śmiałej, kilkadziesiąt metrów od Zatoki Gdańskiej. Jest modelowym ośrodkiem, który łączy funkcje naukowo-dydaktyczne, sportowe i turystyczne. W zakresie programowym AWFiS efektywnie współpracuje z Polskim Związkiem Żeglarskim. Narodowe Centrum Żeglarstwa zainaugurowało działalność w czerwcu 2006 r. Dzisiaj jest to nowoczesna marina mieszcząca blisko 100 jednostek pływających, wyposażona w liczny sprzęt sportowy i turystyczny, stanowiący zaplecze dydaktyczno-szkoleniowe oraz flotę czarterową, a także kompleksowy budynek z zapleczem sportowym, noclegowym i konferencyjnym służący celom dydaktycznym, sportowym oraz biznesowym. Pełni rolę ośrodka przygotowań kadr narodowych PZŻ oraz akademickiego centrum żeglarstwa. Aktualnie, przy współpracy z Ministerstwem Sportu, Polski Związek Żeglarski wdraża projekt Narodowego ośrodka szkolenia żeglarskiego dzieci i młodzieży.

– Przyznanie certyfikatu World Sailing to wielka duma dla naszej uczelni i całej społeczności akademickiej. To też kolejne potwierdzenie jakości i roli Narodowego Centrum Żeglarstwa. AWFiS Gdańsk to jedyna uczelnia wyższa w Polsce i jedna z niewielu na świecie, która może się poszczycić tak dużym, renomowanym i przede wszystkim wszechstronnym ośrodkiem, jakim jest Narodowe Centrum Żeglarstwa. Chciałbym tutaj podkreślić owocną współpracę z Polskim Związkiem Żeglarskim, dzięki której korzyści odnosi polskie żeglarstwo, jak i nasza uczelnia. AWFiS Gdańsk od ponad 30 lat prowadzi specjalizację trenerską w żeglarstwie, a naszym celem dydaktycznym jest przygotowanie nowoczesnej kadry trenerów, nauczycieli i instruktorów dla potrzeb żeglarstwa wyczynowego oraz turystyki i rekreacji żeglarskiej – mówi prof. dr hab. Paweł Cięszczyk, rektor AWFiS Gdańsk.

Informacja prasowa PZŻ