Nie żyje Janusz Tracewski

Z przykrością przyjęliśmy informację o śmierci Janusza Tracewskiego – trenera 100-lecia polskich zapasów w stylu klasycznym, jednego z najwybitniejszych szkoleniowców w polskim sporcie.

Był czynnym zawodnikiem z medalami Mistrzostw Polski na koncie. Jednak największą sławę przyniosła mu praca w roli trenera kadry narodowej w zapasach w stylu klasycznym w latach 1969 do 1980 roku. Pod jego kierownictwem, polskie zapasy zaczęły odnosić wielkie sukcesy, w sumie zdobywając 56 medali w igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i mistrzostwach Europy.

Po zakończeniu kariery trenerskiej, pełnił wiele ważnych funkcji w polskim sporcie. Był m.in. dyrektorem Departamentu Sportu Wyczynowego w Urzędzie Kultury Fizycznej i Sportu, w PKOl szefem misji olimpijskich, a w FILA członkiem komisji trenerskiej. Ponownie powrócił do pracy w PZZ, gdzie z dużym powodzeniem kierował Wydziałem Wyszkolenia.

Janusz Tracewski napisał wiele publikacji metodycznych i szkoleniowych na temat zapasów, w tym „Zapasy. W drodze do mistrzostwa” z 1976 roku. Wspólnie z trenerami i zawodnikami wyprodukował kilkanaście filmów szkoleniowych z zakresu zapasów. Za swoje osiągnięcia, został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski: Krzyżem Kawalerskim (1972), Krzyżem Oficerskim (1976) i Krzyżem Komandorskim (1988). W 2017 roku został uhonorowany miejscem w Galerii Sławy Polskich Zapasów.

W imieniu Rodziny Olimpijskiej, Rodzinie, Najbliższym i Przyjaciołom Janusza Tracewskiego składam najszczersze wyrazy współczucia.

Radosław Piesiewicz

Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego