Nie żyje Tomasz Wójtowicz

Polski Komitet Olimpijski z wielkim smutkiem przyjął informację o śmierci ŚP. Tomasza Wójtowicza, jednego z najwybitniejszych polskich siatkarzy, mistrza świata i mistrza olimpijskiego w siatkówce. Od dawna walczył z chorobą nowotworową.

Pierwsze kroki stawiał w klubach lubelskich. Z wielką siatkówką zetknął się w Avii Świdnik, z którą zdobył brązowy medal mistrzostw Polski w roku 1976. Brał udział w igrzyskach olimpijskich w Montrealu, w których Polska zdobyła złoty medal (w 1976 roku). W Moskwie 1980 – podczas kolejnych igrzysk – wraz z ekipą zajął 4. miejsce.

W latach 1973-1984 w barwach narodowych rozegrał trzysta dwadzieścia pięć spotkań. Z reprezentacją seniorów zdobył mistrzostwo świata w Meksyku (1974) i czterokrotnie był wicemistrzem Europy: Belgrad (1975), Helsinki (1977), Paryż (1979) i Berlin (1983). Z Legią Warszawa zdobywał tytuł mistrza Polski (1983), dwukrotnie wicemistrza (1981, 1982) oraz dwukrotnie brązowy medal w 1978 i w 1980 r.

Po igrzyskach olimpijskich w Moskwie wyjechał do Włoch, gdzie przez osiem lat występował w zespołach w Modenie, Parmie, Ferrarze i Citta di Castello. W jego klubowych osiągnięciach jest także Puchar Europy Mistrzów Krajowych zdobyty w klubie Santal Parma (1985).

W ogłoszonym przez Światową Federację Piłki Siatkowej plebiscycie na najlepszego siatkarza świata XX wieku znalazł się w finałowej ósemce! W 2002 roku jako pierwszy Polak trafił do International Volleyball Hall of Fame mieszczącej się w amerykańskim Holyoke.

Ten jeden z najwybitniejszych polskich siatkarzy, mistrz olimpijski z Montrealu odszedł 24 października 2022 roku. To wielka strata dla polskiego sportu i olimpizmu. W imieniu Rodziny Olimpijskiej, Najbliższym, Przyjaciołom i Współpracownikom ŚP. Tomasza Wójtowicza składam najszczersze wyrazy współczucia. Łączymy się z Państwem w bólu i żalu!

Andrzej Kraśnicki
Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego