Rusza nowy sezon PŚ w short tracku

W piątek w Montrealu rusza nowy sezon Pucharu Świata w short tracku. Na starcie zawodów w Kanadzie zobaczymy jedenastu Polaków.

Po sześciu i pół miesiącach przerwy od oficjalnej rywalizacji łyżwiarze z krótkiego toru wracają do ścigania. Biało-czerwoni w maju rozpoczęli przygotowania do otwierającego się sezonu. Jak przyznają w polskim obozie, tym razem wyglądały one nieco inaczej niż w poprzednich latach.

– Zmieniliśmy lekko koncepcje treningowe. Wykorzystaliśmy przygotowania na długim torze w większym stopniu, niż bywało to wcześniej. Postawiliśmy również na zwiększenie możliwości wytrzymałościowych zawodników, stosując metody czy formy treningu poza lodem. Na samym torze skupiliśmy się bardziej na jakości jazdy. Liczymy, że przeniesie to efekty w sezonie – mówi Urszula Kamińska, szkoleniowiec polskiej reprezentacji, która rozpoczyna swój piąty sezon w tej roli.

Skład naszej kadry na dwa najbliższe zawody Pucharu Świata (tydzień po Montrealu zawodnicy wystartują w Salt Lake City) wyłoniły na przełomie września i października eliminacje we włoskim Bormio, gdzie biało-czerwoni rywalizowali kontrolnie z miejscową reprezentacją. Polki wygrały z Włoszkami na wszystkich dystansach, a Polacy jak równy z równym mierzyli się z łyżwiarzami z Półwyspu Apenińskiego. Wśród kobiet kwalifikacje uzyskały Nikola Mazur, Kamila Stormowska, Gabriela Topolska oraz Hanna Sokołowska, a wśród mężczyzn Michał Niewiński, DianeSellier, Łukasz Kuczyński, Paweł Adamski, Neithan Thomas (Kanadyjczyk otrzymał już polski paszport) i Mateusz Mikołajuk. Pewna startu za oceanem – z uwagi na wyniki w poprzednim sezonie – była z kolei Natalia Maliszewska, która na początku października dołączyła do naszej reprezentacji. Ubiegłoroczna brązowa medalistka cyklu PŚ na dystansie 500 metrów powoli wraca do dawnej dyspozycji i ciężko określić, na co stać ją w nadchodzących miesiącach.

– Radość przyniesie Natalii możliwość ścigania na najwyższym poziomie. Nie wiemy, na ile przygotowana jest konkurencja, ale my jesteśmy gotowi. Natalia jest ponownie uśmiechnięta i to jest dla mnie w tym momencie najważniejsze – przyznaje Kamińska. – Wszystkie dziewczyny poczyniły progres sportowy, więc liczę na powtarzalność wyników. U chłopaków nie tylko najlepsi z ubiegłego sezonu, ale i pozostali zawodnicy zrobili postępy. Stworzyliśmy takie warunki, aby rozwój męskiej grupy był najbardziej realny i możliwy – dodaje.

Zmotywowany przed startem w Montrealu jest Łukasz Kuczyński. Zawodnik Juvenii Białystok zaczyna swój piąty sezon w PŚ.

– Forma rośnie z dnia na dzień. Mieliśmy pierwsze starty we Włoszech, ale dopiero w Ameryce Północnej dowiemy się więcej o naszej dyspozycji. Po przejazdach w Bormio optymistycznie spoglądam w przyszłość i mam przeczucie, że będzie lepiej niż w poprzednich latach. Na treningach te rundy są szybkie. Jako sprinter cieszę się z coraz szybszych czasów i widzę, że otwiera się furtka na złamanie bariery 41 sekund na 500 metrów. Chciałbym regularnie pokonywać tę granicę, bo moim zdaniem, pozwoli ona na obecność w ćwierćfinałach. Na półfinały jeszcze może to nie starczyć, ale nauka z przejazdów na pewno pójdzie na marne – mówi Kuczyński.

Jedną z nowości, która w Montrealu czeka łyżwiarzy, jest zastosowanie zasady „zero falstartów”. Na potrzeby przyzwyczajenia zawodników do nowych wymogów oficjalne treningi w Montrealu i Salt Lake City zostaną przeprowadzone z udziałem starterów. Po dwóch pucharowych weekendach w Ałmatach (9-11 i 16-18 grudnia), które zakończą zmagania w tym roku, władze Międzynarodowej Federacji Łyżwiarskiej (ISU) podejmą decyzję, czy warto kontynuować dalsze testy i ewentualnie w jakim kształcie.

– Myślę, że sytuacja, kiedy nie będziemy posiadać systemu do weryfikacji falstartu, a bazujemy wyłącznie na oku startera i jego pomocnika, jest bardzo ryzykowna. Nie pozostaje nam jednak nic innego jak dostosowanie się do zaproponowanych zmian – nie ukrywa Kamińska.

Początek zawodów PŚ w Montrealu w piątek, 28 października. Zawody w Kanadzie zakończą się dwa dni później. Bezpłatna relacjawideo na żywo ze wszystkich dni imprezy za oceanem będzie dostępna na YouTube, na kanale Skating ISU. Transmisja w sobotnich (od godz. 20:00 i od 23:00) biegów na antenie Polsatu Sport Extra, a z niedzielnych – w Polsacie Sport News (od 19:30).

Skład reprezentacji Polski na zawody PŚ w Montrealu:

Kobiety: Natalia Maliszewska, Gabriela Topolska, Hanna Sokołowska (wszystkie Juvenia Białystok), Nikola Mazur, Kamila Stormowska (obie GKS Stoczniowiec Gdańsk). Mężczyźni: DianeSellier (Stoczniowiec), Michał Niewiński, Łukasz Kuczyński, Paweł Adamski, Mateusz Mikołajuk (wszyscy Juvenia), Neithan Thomas (GKS Stoczniowiec Gdańsk).

PZŁS