Odszedł Tadeusz Breguła

Zmarł Tadeusz Breguła – były Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego, były Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce, członek Komisji Coachingu i Metod Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF), honorowy członek IHF, trener, społecznik, autor publikacji na temat piłki ręcznej. Miał 93 lata.

Tadeusz Breguła poświęcił swoje życie piłce ręcznej i aktywnie przyczynił się do jej rozwoju – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zajmował różne role i pozycje w sporcie. W 1953 roku, jako 25-latek, został trenerem kobiecej reprezentacji Polski, którą prowadził  przez trzy lata. Następnie – w latach 1956-1967 – trenował męską reprezentację Polski. W latach 1969-1972 był Sekretarzem Generalnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Znany jest również jako autor dwóch książek o piłce ręcznej. Był prawdziwym entuzjastą handballu, pomógł wychować wielu młodych graczy.

W 1976 roku Tadeusz Breguła został członkiem Komisji Coachingu i Metod IHF. W tej roli brał udział w czterech igrzyskach olimpijskich: Moskwa 1980, Los Angeles 1984, Seul 1988 i Barcelona 1992.

Po przejściu na emeryturę nadal dzielił się swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem z młodszym pokoleniem, przez wiele lat pracując jako konsultant zawodników w niemieckim klubie HSG Gottmadingen.

Droga Rodzino Zmarłego,

W imieniu Polskiego Komitetu Olimpijskiego chciałbym przekazać Państwu najgłębsze wyrazy współczucia oraz podziękować za dokonania Pana Tadeusza Breguły. Łączymy się z Państwem w żalu, wspieramy ciepłym słowem i myślą. Tadeusz Breguła  pozostanie w naszej pamięci jako ważna postać dla  polskiego sportu i piłki ręcznej.

Andrzej Kraśnicki
Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego