Ogień olimpijski przekazany chińskiej delegacji

Ogień, który rozpali znicz olimpijski podczas ceremonii otwarcia XXIV ZIO Pekin 2022, został przekazany chińskiej delegacji na Stadionie Panateńskim w stolicy Grecji. W środę zaplanowano uroczyste powitanie go na terenie Chin.

Ogień olimpijski został wniesiony na stadion przez srebrną medalistkę olimpijską Evi Moraitidou (członkini greckiej drużyny piłki wodnej kobiet, która zdobyła srebro w Atenach 2004), która przekazała go Li Ninie (dwukrotnej srebrnej medalistce olimpijskiej w narciarstwie dowolnym). Pochodnia została ostatecznie przyjęta przez greckiego narciarza i biathlonistę – Paraskevi  Ladopoulou – który zapalił specjalny znicz na środku stadionu (stadion Panateński jest jedynym stadionem na świecie zbudowanym w całości z marmuru – był gospodarzem ceremonii otwarcia i zamknięcia pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich w 1896 roku).

Oficjalną pochodnię XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie 2022 zapaliła grecka aktorka Xanthi Georgiou, która wcieliła się również w rolę arcykapłanki podczas oficjalnej ceremonii olimpijskiego oświetlenia, która odbyła się 18 października w starożytnej Olimpii.

Następnie pochodnię, którą z rąk Spyrosa Capralosa – Przewodniczącego Greckiego Komitetu Olimpijskiego, członka MKOl i Przewodniczącego EOC, odebrał Yu Zaiging, Wiceprezes BOCOG (Komitet Organizacyjny Pekin 2022) i Chińskiego Komitetu Olimpijskiego.

Pochodnia najpierw umieszczona zostanie na szczycie wieży w Pekinie, a później ruszy w drogę po całym kraju, jednak szczegóły sztafety nie zostały jeszcze podane do publicznej wiadomości.

Przypomnijmy, że Pekin zostanie pierwszym w historii miastem, które zorganizuje zarówno letnią, jak i zimową edycję igrzysk.

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 odbędą się w dniach 4-20 lutego 2022 roku.

PKOl
Fot.: MKOl – Milos Bicanski