Ogień Pokoju przyleciał do Krakowa. LOTTO Partnerem Głównym Igrzysk Europejskich

To symboliczne, ale bardzo ważne wydarzenie. Do Krakowa dotarł Ogień Pokoju, by oznajmić, że równo za dwa miesiące rozpoczną się Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023. Uroczystość zbiegła się z inną ważną wiadomością. Do drużyny Igrzysk jako Partner Główny dołączyła należąca do Totalizatora Sportowego marka LOTTO.

Już 21 czerwca w Krakowie rozpoczną się Igrzyska Europejskie i będzie to największa impreza sportowa w tym roku na Starym Kontynencie.

Z Rzymu do Krakowa

W piątek do Krakowa dotarł Ogień Pokoju, który 3 kwietnia został uroczyście rozpalony w Rzymie. Do Polski przywiózł go Prezydent RP Andrzej Duda, a w piątek do Krakowa – prezes Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Marcin Nowak. Ta wyjątkowa przesyłka dotarła do Krakowa samolotem Polskich Linii Lotniczych LOT, Oficjalnym Przewoźnikiem Igrzysk Europejskich.

– Jestem bardzo dumny, że mogłem przywieźć Ogień Pokoju do Krakowa. Obecność tego płomienia w naszym mieście to najlepszy dowód na to, że ceremonia otwarcia Igrzysk coraz bliżej. W najbliższych dniach zorganizowana zostanie sztafeta, w ramach której Płomień Pokoju będzie wędrował po Małopolsce – powiedział w piątek Nowak.

Na płycie lotniska powitał go prezes zarządu Kraków Airport, Radosław Włoszek. – Ogień Igrzysk, który przyleciał liniami PLL LOT do Kraków Airport i od teraz płonie w Krakowie, jest symbolem pokoju i wzajemnego szacunku, a także pięknej, sportowej rywalizacji – powiedział Włoszek. – Cieszymy się, że za pośrednictwem Kraków Airport do Krakowa i Małopolski przybędą sportowcy i kibice z wielu krajów. To znakomita okazja na szeroką promocję naszego regionu jako gospodarza tego wydarzenia, ale także Polski na arenie międzynarodowej – dodał prezes Kraków Airport.

Ogień Pokoju na Małopolskiej ziemi trafił następnie w ręce Marszałka Województwa Małopolskiego, Witolda Kozłowskiego.

– Wierzę, że ten żywy symbol wartości olimpijskich, który dotarł dziś do Małopolski zjednoczy nas pod głównym, przewodnim hasłem Igrzysk Europejskich: „Jesteśmy jednością” – „We are unity”. Mam nadzieję, że dla każdego uczestnika igrzysk będzie to najważniejsze przesłanie, które pozostanie na długo w pamięci po pobycie na gościnnej małopolskiej ziemi – powiedział Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.

Wydarzenie miało podniosły charakter. Samolot został powitany salutem wodnym, a w samo południe strażak Państwowej Straży Pożarnej odegrał Hejnał Mariacki. Ponadto w uroczystości wzięli udział m.in.: Wiceprezes Komitetu Organizacyjnego Igrzysk, Janusz Kozioł; prezes Kolei Małopolskich, Tomasz Warchoł oraz Radni Województwa Małopolskiego: Rafał Kosowski, Stanisław Bisztyga, Grzegorz Biedroń, Andrzej Wójcik i Robert Bylica.

Po uroczystości Płomień Pokoju wyruszył w dalszą drogę, tym razem pod opieką Witolda Kozłowskiego. Marszałek Województwa zabrał symbol Igrzysk w kierunku centrum miasta pociągiem Kolei Małopolskich.

LOTTO Partnerem Igrzysk Europejskich

Równocześnie z Ogniem Pokoju do Krakowa dotarła inna bardzo dobra informacja. Komitet Organizacyjny Igrzysk zyskał właśnie kolejne wsparcie. Partnerem Głównym Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 została należąca do Totalizatora Sportowego marka LOTTO.

Logotypy LOTTO będą widoczne na wszystkich obiektach sportowych organizujących Igrzyska. Pojawią się także na biletach, akredytacjach, będą również eksponowane w mediach społecznościowych Igrzysk i wioskach zawodniczych. Marka LOTTO będzie także obecna w Strefach Kibica, a w ramach współpracy przewidziano specjalne atrakcje dla kibiców.

– Totalizator Sportowy jest Członkiem Rodziny Olimpijskiej od blisko 30 lat, dlatego cieszymy się, że Ogień Pokoju zapłonie właśnie tu, w Polsce – powiedziała Magdalena Kopka-Wojciechowska, członek zarządu Totalizatora Sportowego.

Totalizator Sportowy to jeden z największych mecenasów polskiego sportu. W gronie ambasadorów marki są m.in.: Robert Lewandowski, najlepszy piłkarz świata; Dawid Tomala, mistrz olimpijski z Tokio 2020 w chodzie sportowym na 50 km, czy Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann, wicemistrzynie olimpijskie z Tokio 2020 w wioślarstwie. W marcu do grona ambasadorów Totalizatora Sportowego dołączyła Aleksandra Mirosław. Totalizator Sportowy jest też m.in. Partnerem Tytularnym koszykówki 3×3 w Polsce.

Ceremonię Otwarcia Igrzysk Europejskich zaplanowano na 21 czerwca, a w programie znalazło się 29 dyscyplin. W dziewiętnastu sportach stawką będą kwalifikacje olimpijskie, trzynaście otrzymało rangę mistrzostw Europy. W imprezie weźmie udział ponad 7 tysięcy sportowców z 48 krajów. Głównym miastem Igrzysk będzie Kraków, ale zmagania będą odbywać się łącznie w 13 miastach.

Trwa już sprzedaż biletów na Igrzyska Europejskie. Wejściówki można nabywać za pośrednictwem strony internetowej: https://tickets.european-games.org/eg2023/homePage.

Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023