Bogumiła Matusiak

MATUSIAK BOGUMIŁA

22-krotna mistrzyni Polski, około 130 wygranych w karierze, etapowe zwycięstwo w kobiecym Tour de France (1999). Najbardziej doświadczona zawodniczka w polskim peletonie kobiecym. Olimpijka z Aten (2004).

Urodzona 24 stycznia 1971 r. w Pabianicach. Zawodniczka mierząca 164 cm i ważąca 54 kg.
Reprezentuje barwy jedynaj w Polsce Zawodowej Grupy Kobiet Start Peugeot Lublin. Trenuje pod okiem swojego wieloletniego trenera osobistego Marka Wojny (klub). W reprezentacji zaś prowadził ją Marek Szerszyński, który po igrzyskach w Atenach (2004) podał się do dymisji. Wolna, ma córka Katarzyna. Posiada wykształcenie średnie.

W Atenach polskie reprezentantki po raz pierwszy w historii wystartowały w olimpijskim wyścigu szosowym. Komuż zatem mógłby przypaść ten zaszczyt, jeśli nie najbardziej doświadczonej, najbardziej utytułowanej naszej zawodniczce jaką jest Bogumiłą Matusiak.
 
– W sumie każde miejsce będzie dobre, bo sukcesem jest już sam fakt, że tam jedziemy – mówiła Matusiak przed IO w Atenach. – Szkoda, że dwie poprzednie olimpiady z różnych przyczyn „uciekły”. Na przykład w 1996 roku Polska dostała dziką kartę, ale nikogo nie wystawiono.

Jeżdżąca obecnie w zawodowej grupie Start Peugeot Lublin zawodniczka w swej kilkunastoletniej karierze wywalczyła w kraju 22 tytuły mistrzowskie i wygrała około 130 wyścigów. Na swoim koncie ma również etapowy triumf w żeńskiej edycji Tour de France.
– To uniwersalna zawodniczka – charakteryzuje swą podopieczną trener Marek Wojna. – Dobrze jeździ na czas i po górach, zwłaszcza po dużych. Ma też mocny finisz na takim trudnym górskim etapie. Słabszą stroną jest natomiast psychika, nie podejmuje ryzykownych decyzji, które w kolarstwie są niekiedy potrzebne. Cały czas nad tym pracujemy. Przed dużymi imprezami udaje nam się ją jednak na ogół zmobilizować.

W kolarskiej karierze kieruje się maksymą kolarza wszech czasów w Polsce Ryszarda Szurkowskiego: „- Najważniejsza dla kolarza jest głowa, a nie nogi.”

Największe sukcesy: 22-krotna mistrzyni Polski, około 130 wygranych w karierze, etapowe zwycięstwo w kobiecym Tour de France (1999).

*Ateny 2004: kolarstwo szosowe, wyścig ze startu wspólnego kobiet – była 42. (3:31.55, 07.31 straty do zwyciężczyni). Jej koleżanka z kadry, Małgorzata Wysocka zajęła 27. miejsce (czas 3:25.42 godz., 1.18 min straty do zwyciężczyni).

« powrót do listy