Ostatnie ślubowanie olimpijskie w Polsce już z nami!

Piąte ślubowanie członków Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej już za nami. W Centrum Olimpijskim PKOl odbyło się już ostatnie wręczenie nominacji. Słowa przysięgi wypowiedzieli zawodnicy reprezentujący: judo, kajakarstwo, kolarstwo torowe, lekkoatletyka i zapasy.

W piątek w Centrum Olimpijskim PKOl ślubowało ok. 35 osób, była to ostatnia grupa, która odbierała swoje nominacje w Polsce. Pozostali członkowie Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej słowa przysięgi wypowiedzą już w stolicy Japonii. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Prezydium PKOl oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Wszystkich zgromadzonych przywitał pełniący obowiązki gospodarza Tomasz Kwiecień – Prezes Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego oraz Członek Prezydium PKOl. – Chciałbym przywitać przede wszystkim ślubujących zawodników, bo to właśnie oni są bohaterami dzisiejszego wydarzenia. Jestem przekonany, że jesteście świetnie przygotowani do Igrzysk Olimpijskich, które właśnie się rozpoczęły. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że wasi trenerzy i osoby współpracujące  zrobili wszystko, abyście z Japonii wrócili z tarczą i najwyższymi odznaczeniami. Trzymam za Was  kciuki i życzę powodzenia w Tokio – powiedział Tomasz Kwiecień.

Sportowcom nominacje wręczyli m.in.: Angelika Głowienka – Dyrektor Departamentu Sportu Wyczynowego w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Członkowie Prezydium PKOl – Ryszard Czarnecki, Adam Konopka i Tomasz Kwiecień.

Aby uzyskać pełnoprawny tytuł członka Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej wszyscy zawodnicy, którzy otrzymali nominacje musieli również złożyć uroczyste ślubowanie. Przed wysłuchaniem Hymnu Państwowego słowa przysięgi w imieniu zawodników odczytała nasza dwukrotna mistrzyni olimpijska w rzucie młotem – Anita Włodarczyk. Natomiast trenerów i osoby współpracuje reprezentował Adam Jakubowski – lekarz kadry PZZ.

Igrzyska XXXII Olimpiady Tokio 2020 rozpoczęły się 23 lipca, a zakończą się 8 sierpnia 2021 roku. Polska Reprezentacja Olimpijska liczy 210 sportowców. Polacy startują w 28 sportach.

Biuro Komunikacji PKOl
Fot.: PKOl – Włodzimierz Włoch