Paryż 2024: Które siatkarskie reprezentacje wezmą udział w kwalifikacjach?

Międzynarodowy Komitet Olimpijski ogłosił listę męskich reprezentacji dopuszczonych do startu w kwalifikacjach do Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024. Nie ma wśród nich Rosji.

W olimpijskim turnieju siatkarskim w Paryżu wystąpi po 12 drużyn. Na razie udział mają zapewniony tylko gospodarze – czyli Francuzi. O pozostałych 11 miejsc rywalizować będą po 24 reprezentacje.

Oficjalna strona MKOl, powołując się na FIVB, podała listę męskich zespołów, ustaloną na podstawie oficjalnego rankingu. Na czele męskiego jest reprezentacja Polski, która w trakcie ostatniej edycji Ligi Narodów wyprzedziła liderującą od 20 lat Brazylię. Na drugie miejsce awansowali Włosi, mistrzowie świata, trzecia jest Francja, a czwarta Brazylia.

Według MKOl do kwalifikacji nie zostały dopuszczone rosyjskie zespoły, dlatego wśród mężczyzn szansę gry o start w turnieju olimpijskim w 2024 roku dostaną Katar (25. pozycja w rankingu) i Chiny (26.).

Pierwszy turniej, który będzie połączony z rywalizacją o Puchar Świata, ma zostać rozegrany w Japonii w dniach 30 września – 8 października. Sześć najlepszych drużyn wywalczy prawo występu w igrzyskach. Podobne zasadny mają obowiązywać w kwalifikacjach siatkarek. Polki dzięki dobremu występowi w mistrzostwach świata awansowały na 10. pozycję.

Kwalifikacje siatkarek odbędą się w dniach 16-24 września, a turnieje siatkarzy zaplanowano między 30 września i 8 października 2023 roku. Wiadomo, że jednym z gospodarzy będzie Japonia, która zorganizuje po jednym turnieju siatkarzy i siatkarek. Losowanie grup turniejów kwalifikacyjnych ma się odbyć 19 grudnia 2022 roku.

Uczestnicy turniejów kwalifikacyjnych siatkarzy: Polska, Włochy, Brazylia, USA, Japonia, Argentyna, Słowenia, Iran, Serbia, Kuba, Holandia, Turcja, Kanada, Ukraina, Niemcy, Meksyk, Tunezja, Egipt, Belgia, Czechy, Bułgaria, Finlandia, Katar i Chiny.

Nie podano oficjalnie listy reprezentacji siatkarek, jednak będą to najprawdopodobniej drużyny: Serbia, Włochy, Brazylia, Stany Zjednoczone, Chiny, Japonia, Turcja, Dominikana, Polska, Belgia, Holandia, Niemcy, Kanada, Tajlandia, Bułgaria, Portoryko, Czechy, Kolumbia, Meksyk, Argentyna, Korea Południowa, Ukraina, Słowenia i Peru.

MKOl/PZPS/Polsat Sport
Fot.: PKOl – Szymon Sikora