PKOl uczcił 101. rocznicę powstania

W Centrum Olimpijskim podsumowano obchody 100-lecia PKOl, organizacji, która upowszechnia idee, zasady i wartości olimpijskie oraz dba o rozwój i promocję sportu w Polsce oraz na świecie. Mecenasem wydarzenia był PKN ORLEN – Sponsor Strategiczny PKOl i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej. Wzięli w nim udział przedstawiciele rządu, sponsorzy oraz najbardziej utytułowani sportowcy.

W pierwszej części spotkania podsumowano obchody 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Prezes PKOl, Andrzej Kraśnicki zwracał uwagę na wsparcie, jakie organizacja otrzymuje od sponsorów, w tym od PKN ORLEN.

To praca zespołowa, ale szczególne słowa uznania należą się PKN ORLEN – Sponsorowi Strategicznemu PKOl i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej oraz Mecenasowi obchodów 100-lecia. Państwa zaangażowanie w Ruch Olimpijski i w rozwój polskiego sportu jest dla nas wszystkich, a przede wszystkim dla zawodników, ogromnie ważne – powiedział Andrzej Kraśnicki.

Reprezentujący PKN ORLEN Adam Burak – Członek Zarządu ds. Komunikacji i Marketingu, otrzymał z rąk prezesa PKOl oraz Anity Włodarczyk, dwukrotnej mistrzyni olimpijskiej reprezentującej Grupę Sportową ORLEN pamiątkową statuetkę w dowód uznania za Mecenat nad Obchodami 100-lecia.

Przemawia Adam Burak, Wiceprezes PKN Orlen / Fot.: PKOl – Tomasz Piechal

– Inwestycje w sponsoring sportowy przekładają się na wymierne korzyści, nie tylko te wizerunkowe ale również, albo nawet przede wszystkim, te biznesowe. Nasze działania doceniają konsumenci – w ubiegłym roku m.in. dzięki wsparciu polskich sportowców, odnotowaliśmy wzrost sprzedaży paliw, wyraźnie wzrosła też sprzedaż oferty pozapaliwowej, czyli m.in. produktów gastronomicznych. Warto to podkreślać, bo poza aspektem społecznym, jaki się wiąże ze sponsoringiem sportu, ważny jest również aspekt marketingowy i czysto biznesowy – dodał Adam Burak.

Adam Burak, Wiceprezes PKN Orlen / Fot.: PKOl – Szymon Sikora

Zaproszeni sportowcy oraz Szef Misji Olimpijskiej na IO Tokio 2020 Marcin Nowak przedstawili stan przygotowań do przyszłorocznych igrzysk.

– Zdobyliśmy blisko 90 kwalifikacji w 17 dyscyplinach sportowych – co na ten moment daje nam około 140 przepustek do Tokio. Z niecierpliwością czekamy na wznowienie systemu kwalifikacji – powiedział Marcin Nowak.

Przemawia Marcin Nowak, Szef Misji Olimpijskiej Tokio 2020 / Fot.: PKOl – Tomasz Piechal

Na imprezie wspominano także o młodych sportowcach przygotowujących się do Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w fińskim Vuokatti (grudzień 2021). Ponadto zwrócono uwagę na Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 oraz Igrzyska Europejskie. Ta ostatnia impreza dobędzie się w 2023 roku, a rolę gospodarzy będą pełnić Kraków i Region Małopolska. Poniedziałkowe wydarzenie zakończyła prezentacja nowej odsłony portalu olimpijskiego PKOl. Prezentację poprowadził Jan Matysik – Prezes Zarządu Agencji Cummulus, wykonawcy nowego narzędzia komunikacyjnego PKOl.

Polski Komitet Olimpijski powstał w 1919 roku w Hotelu Francuskim w Krakowie jako Komitet Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich. Zajmuje się organizacją udziału Reprezentacji Polski w Igrzyskach Olimpijskich.W uroczystości podsumowania 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego uczestniczyli: Anna Krupka – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu, Anna Budzanowska – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Jego Ekscelencja Ks. Biskup Marian Florczyk – Delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw duszpasterstwa sportowców, Adam Burak – Wiceprezes ds. Komunikacji i Marketingu PKN Orlen – Sponsora Strategicznego PKOl i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej, Aida Bella – Dyrektor Biura Rzecznika Prasowego Totalizatora Sportowego – Sponsora Generalnego PKOl i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej, Waldemar Dąbrowski – Dyrektor Naczelny Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, Marek Szkolnikowski – Dyrektor TVP SPORT, Sławomir Majcher – Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, a także sportowcy i medaliści olimpijscy: Renata Mauer-Różańska, Anita Włodarczyk, Piotr Małachowski, Mateusz Rudyk Tokio oraz Szymon Pośnik.

Uroczystości pod Hotelem Francuskim / Fot.: Maciek Zygmunt

Równocześnie w Krakowie, przed Hotelem Francuskim odbyły się uroczystości upamiętniające powstanie PKOl, w których uczestniczył Adam Krzesiński – Sekretarz Generalny PKOl.

Adam Krzesiński i Mieczysław Nowicki – Wiceprezes PKOl wręczyli Olimpijczykom i zasłużonym działaczom Małopolskiej Rady Olimpijskiej medale 100-lecia PKOl.

Wręczenie medali działaczom Małopolskiej Rady Olimpijskiej / Fot.: Maciek Zygmunt

Biuro Komunikacji PKOl