Polska będzie starała się o organizację Igrzysk Olimpijskich 2036

Polska będzie starała się o organizację letniej edycji Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku – decyzję tę ogłosił Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Ministrem Sportu i Turystyki Kamilem Bortniczukiem i Prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosławem Piesiewiczem.

Deklaracja padła podczas II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem. – Po konsultacjach z Polskim Komitetem Olimpijskim, Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz stroną rządową, chcę powiedzieć, że jest naszą ambicją i zamiarem, aby rozpocząć starania o letnie igrzyska olimpijskie w naszym kraju w roku 2036 – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda. – W tej sprawie przekażę list do Przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha, który wręczy mu prezes PKOl Radosław Piesiewicz podczas spotkania, które odbędzie się już 6 października.

Na zdjęciu od lewej: Prezydent RP Andrzej Duda i Prezes PKOl Radosław Piesiewicz

– Panie Prezydencie, dziękuję w imieniu polskich związków sportowych i całego polskiego sportu za to, że dostajemy taką szansę. Dziś widzimy jak polski sport zmienia się, widzimy także jak duże środki są przekazywane na jego rozwój. Tylko w tym roku do związków sportowych przekazano trzy miliardy, osiemset milionów, co stanowi gwarancję na dalszy mocny rozwój – powiedział prezes PKOl Radosław Piesiewicz. – Z mojej strony mogę obiecać, że zrobimy wszystko, aby te igrzyska zostały zorganizowane w Polsce. Ponadto, jeśli uda nam się przeprowadzić reformę w polskim sporcie, którą rozpoczęliśmy zmianami strukturalnymi w Polskim Komitecie Olimpijskim i przekazujemy środki sponsorskie związkom sportowym, to będziemy w stanie realnie walczyć o 36 medali – zakończył szef PKOl.

Na zdjęciu od lewej: Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk, Prezes PKOl Radosław Piesiewicz, Prezydent RP Andrzej Duda

Igrzyska Olimpijskie, które – jeśli je dostanie Polska – miałaby gościć Warszawa. Oficjalne kandydatury na tę datę zgłosiły już: Meksyk, Indonezja i Turcja. Nieoficjalnie ubiegać się zamierzają też: Indie, Egipt oraz Chiny.

Gospodarzy igrzysk znamy już do 2032 roku – będą to: Paryż 2024, Los Angeles 2028 i Brisbane 2032.

PKOl – ToP
Fot.: PKOl