Polska Fundacja Narodowa uhonorowana medalem 100-lecia PKOl

26 kwietnia 2023 roku, dr Marcin Zarzecki – Prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej, otrzymał z rąk Andrzeja Kraśnickiego – Honorowego Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, medal okolicznościowy 100-lecia PKOl.

Medal jest wyrazem uznania dla Polskiej Fundacji Narodowej za zainicjowanie i realizację programu PFNteam100. Od 18 stycznia 2020 roku Polski Komitet Olimpijski współpracuje z Polską Fundacją Narodową. Umowa została podpisana podczas Dnia Polskiego organizowanego przez PKOl z okazji XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022.

PFNteam100 to pierwszy tego typu program w Polsce, wspierający młodych sportowców – członków kadry narodowej, w dążeniu do sukcesów i medali. Jego założeniem jest uruchomienie stypendiów dla młodych, utalentowanych, polskich sportowców, które pozwalają na łączenie kariery sportowej i ciężkich treningów z nauką, podnoszenie kwalifikacji zawodowych, a także godne reprezentowanie Rzeczypospolitej na świecie. Unikalność projektu polega na uczeniu odpowiedzialności za podejmowane decyzje sportowe, życiowe i ekonomiczne.

Od momentu rozpoczęcia programu PFNteam100 w 2017 roku korzystało z niego 430 sportowców, którzy zdobyli łącznie 574 medale w sportach olimpijskich i paralimpijskich, na imprezach międzynarodowych o randze mistrzostw Europy i mistrzostw świata. Igrzyska, które odbywały się w Tokio, okazały się dla naszego kraju udane, gdyż polscy sportowcy zdobyli na nich 14 medali. Beneficjenci programu Polskiej Fundacji Narodowej w znaczącym stopniu przyczynili się do tego sukcesu. Siedmiu z nich zdobyło w sumie 9 medali w pięciu konkurencjach. Podczas Igrzysk Paralimpijskich sportowcy PFNteam100 wystartowali w 9 dyscyplinach paraolimpijskich, zdobywając 7 krążków.

– Uznanie Polskiego Komitetu Olimpijskiego to dla nas ogromne wyróżnienie. Dziękuję władzom PKOl za uważność i dostrzeżenie naszego Programu. W portfolio Polskiej Fundacji Narodowej, program PFNteam100 zajmuje szczególną pozycję. Poprzez system stypendialny mamy realną możliwość udzielania wsparcia młodym mistrzom reprezentującym kilkadziesiąt dyscyplin olimpijskich i paralimpijskich. Każdy medal zdobyty przez beneficjenta programu PFNteam100 to odrębna historia samodyscypliny i poświecenia, męstwa i pasji. Potrzebujemy autorytetów dla młodych ludzi stąd sportowcy, bohaterowie masowej wyobraźni, w ramach programu PFNteam100 zobowiązują się także do przestrzegania Kodeksu Etycznego – powiedział dr Marcin Zarzecki, Prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

Słowa wdzięczności przekazał także Wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej Michał Góras: – Dziękujemy Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu, ale także naszym Darczyńcom i Członkom Rady Fundacji za zrozumienie, że profesjonalny sport jest pięknym sposobem opowiadania o Polsce. Jesteśmy dumni, że możemy wspierać polskich Olimpijczyków i Paralimpijczyków, którzy w naturalny sposób reprezentując Polskę na arenie międzynarodowej, stają się najlepszymi, sportowymi ambasadorami Polski.

Do PFNteam100, w ostatnim czasie dołączył mistrz kierownicy Miko Marczyk. Środki z Polskiej Fundacji Narodowej przeznaczone zostały na organizację startów w Rajdowych Mistrzostwach Świata w kategorii WRC2. Starty w tym cyklu rajdowym to promocja Polski w wielu zakątkach świata i w przypadku tego projektu pokazanie możliwości polskiego sportowca. Nie jest to również pierwsza sytuacja, kiedy możemy oglądać zmagania Polaków w tej kategorii.

PFN