Za nami MP w pływaniu artystycznym – to 1. etap kwalifikacji do IE

Na pływalni Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w dniach 22-23 kwietnia odbyły się mistrzostwa Polski w pływaniu artystycznym. Rywalizacja w stolicy była między innymi pierwszym etapem kwalifikacji do igrzysk europejskich.

Jednym z ważniejszych wydarzeń w trakcie czempionatu była rywalizacja kobiecych duetów. To dlatego, że stawką były nie tylko medale, ale też przebrnięcie pierwszej części kwalifikacji na czerwcowe Igrzyska Europejskie, które odbędą się w naszym kraju (pływanie artystyczne zostanie rozegrane w Oświęcimiu).

Na tym etapie najlepiej poradziły sobie reprezentantki AZS Organizacji Środowiskowej w Poznaniu: Swietłana Szczepańska i Nikola Leja, które wyprzedziły swoje klubowe koleżanki, Maję Kalisz oraz Ewę Pietrykowską zarówno w programie dowolnym, jak i technicznym.

Teraz oba te duety czeka start w Pucharze Świata Międzynarodowej Federacji Pływackiej (World Aquatics) w Soma Bay w Egipcie. Zawody odbędą się w maju (13-15.05), a do igrzysk zakwalifikuje się ten duet, który uzyska łącznie wyższą sumę punktów za program w konkurencjach duetu dowolnego i duetu technicznego.

Szczepańska dobrze radziła sobie nie tylko w duecie, ale też jako solistka. Wygrała rywalizację w programie technicznym, wyprzedając Leję i Kingę Szpotańską (UKS Wanda Poznań). Do tego była najlepsza również w programie dowolnym, w którym została sklasyfikowana przed Szpotańską i Pietrykowską.

Złote medale w obu konkurencjach mikstowych trafiły do duetu z UKS Pływanie Artystyczne Trzebnica: Agaty Rejman i Michała Kuczerawego. Z kolei zespołowo na najwyższym stopniu podium stanęły pływaczki Aurory Wrocław, które popisały się pięknymi występami w programie dowolnym i w układzie akrobatycznym.

– Mistrzostwa w Warszawie były pierwszymi krajowymi zawodami, podczas których testowane były nowe przepisy Międzynarodowej Federacji Pływackiej. W wodzie oglądaliśmy prawdziwie widowiskowe spektakle. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w zorganizowanie całych zawodów – mówiła prezes PZP, Otylia Jędrzejczak. – Gratulujemy uczestnikom, którzy zaprezentowali swoje wspaniałe umiejętności na pływalni WUM. Trzymamy kciuki za ich kolejne starty, by poziom pływania artystycznego w naszym kraju był coraz wyższy – dodała.

Mistrzowie Polski w pływaniu artystycznym 2023

  • Solo techniczne: Swietłana Szczepańska (AZS Organizacja Środowiskowa Poznań) – 72,2108 pkt
  • Solo dowolne: Swietłana Szczepańska (AZS Organizacja Środowiskowa Poznań) – 74,4000 pkt
  • Duet techniczny: Swietłana Szczepańska, Nikola Leja (AZS Organizacja Środowiskowa Poznań) – 71,7291 pkt
  • Duet dowolny: Swietłana Szczepańska, Nikola Leja (AZS Organizacja Środowiskowa Poznań) – 75,0000 pkt
  • Duet techniczny mix: Agata Rejman, Michał Kuczerawy (UKS Pływanie Artystyczne Trzebnica) – 55,1591 pkt
  • Duet dowolny mix: Agata Rejman, Michał Kuczerawy (UKS Pływanie Artystyczne Trzebnica) – 64,4333 pkt
  • Zespoły dowolne: Aurora Wrocław (Natalia Stefańska, Zuzanna Paluszkiewicz, Wiktoria Maruszak, Katarzyna Brol, Aleksandra Twarda, Pola Stępniak, Amelia Wytrwał, Julia Szymik) – 72,3333 pkt
  • Układ akrobatyczny: Aurora Wrocław (Natalia Stefańska, Zuzanna Paluszkiewicz, Wiktoria Maruszak, Katarzyna Brol, Aleksandra Twarda, Pola Stępniak, Aleksandra Jaxa-Kwiatkowska, Julia Szymik) – 70,6333 pkt

PZP