Polska gospodarzem Lekkoatletycznych Halowych Mistrzostw Świata 2026!

Polska drugi raz w historii będzie gospodarzem halowych lekkoatletycznych mistrzostw świata. W marcu 2026 roku imprezę gościć będzie województwo kujawsko-pomorskie. Decyzję o powierzeniu Polsce halowych mistrzostw świata podjęła rada World Athletics.

– Powierzenie Polsce organizacji Halowych Mistrzostw Świata 2026 to świetna informacja dla wszystkich kibiców lekkoatletyki. To kolejna impreza sportowa o zasięgu światowym jaka odbędzie się w naszym kraju i zarazem potwierdzenie, że Polska jest uznanym i sprawdzonym organizatorem największych wydarzeń sportowych. Jestem przekonany, że mistrzostwa rozgrywane w Arenie Toruń przyniosą nam wszystkim wiele niezapomnianych wrażeń i będziemy mogli z dumą oklaskiwać sukcesy biało-czerwonych – mówi minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

Radości z decyzji World Athletics nie ukrywa Henryk Olszewski, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz członek Rady European Athletics. – Z satysfakcją przyjąłem informację o przyznaniu Polsce kolejnej wielkiej imprezy lekkoatletycznej. W marcu 2026 roku do naszego kraju ponownie przyjadą setki zawodników, trenerów czy kibiców z całego świata. To wielkie wyzwanie organizacyjne, aczkolwiek jestem przekonany, że Kujawy i Pomorze wzorowo wywiążą się z postawionego celu i w Arenie Toruń zorganizują najlepsze w historii halowe mistrzostwa świata – przyznaje szef Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryk Olszewski.

Adrianna Sułek, polska wieloboistka, która na początku marca zdobyła w Stambule srebro halowych mistrzostw Europy uzyskując wynik 5014 punktów – lepszy od dotychczasowego rekordu świata – przyznaje, że występ w Arenie Toruń w roku 2026 byłby dla niej wyjątkowy.

– Mam nadzieję, że będę mogła wystartować w tych zawodach. Dla mnie start w halowych mistrzostwach świata przed własną publicznością, w rodzinnym regionie to byłoby niezwykłe przeżycie. Z dumą będę też ambasadorką tych zawodów – przyznaje Adrianna Sułek, która przed rokiem w Belgradzie zdobyła srebrny medal halowych mistrzostw świata w pięcioboju.

Halowe mistrzostwa świata w lekkoatletyce rozgrywane są od 1985 roku (pierwsza edycja pod nazwą World Indoor Games). Najbliższa edycja planowana jest na początek marca 2024 roku w Glasgow.

PZLA