Polska razem z Ukrainą na XV EYOF Vuokatti 2022

Polska i Ukraińska Młodzieżowa Reprezentacja na XV Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy Vuokatti 2022 złożyły ślubowanie w Centrum Olimpijskim PKOl. W sobotę wyczarterowanym przez Polski Komitet Olimpijski samolotem, polscy i ukraińscy zawodnicy wspólnie udadzą się do Finlandii. – To jeden z wielu gestów naszej pomocy dla ukraińskich sportowców – podkreślił Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.

Narodowy Komitet Olimpijski Ukrainy – z powodu trwającej w ich kraju wojny wywołanej napaścią Rosji – nie mógł zorganizować ślubowania i wyjazdu na Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy. Dlatego też część ukraińskiej ekipy do Finlandii poleci z Łotwy, a druga część – przedstawiciele narciarstwa alpejskiego, biegów narciarskich, skoków narciarskich, kombinacji norweskiej, łyżwiarstwa figurowego i short tracku – skorzysta z pomocy Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

– W pełni solidaryzujemy się z Narodem Ukraińskim i ze sportowcami Ukrainy. Polski Komitet Olimpijski daje temu wyraz na różne sposoby – między innymi poprzez nasze oficjalne potępienie agresji Rosji, hasło na naszym budynku: „Razem dla Ukrainy” oraz tę wspólną uroczystość ślubowania Młodzieżowej Reprezentacji Polski i Ukrainy na XV Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy Vuokatti 2022. Przyjmujemy Was w Centrum Olimpijskim w Warszawie z otwartym sercem, chcemy dać Wam słowa otuchy i wsparcia oraz zapewnić, że zawsze możecie na nas liczyć. Taką deklarację złożyłem memu serdecznemu Przyjacielowi Siergiejowi Bubce, Prezesowi Ukraińskiego Komitetu Olimpijskiego – powiedział Andrzej Kraśnicki, Prezes PKOl, Przewodniczący Polskiej Młodzieżowej Reprezentacji Vuokatti 2022.

Maksym Muzyczko – I Sekretarz Ambasady Ukrainy w Polsce – podziękował Polakom za wsparcie, pomoc i serdeczność w tym trudnym czasie. – Chciałbym bardzo podziękować naszym partnerom i naszym przyjaciołom, którzy w tak ciężkich czasach dają nam olbrzymie wsparcie. Polska, która zawsze była naszym przyjacielem pokazała swoją gościnność i dobroć. Bardzo to cenimy i gwarantuję, że nigdy o tym nie zapomnimy. Będziemy przez wieki wierni naszym przyjaciołom. Dziękujemy!

Z kolei Anna Sorokina, szefowa misji Ukraińskiej Młodzieżowej Reprezentacji Olimpijskiej Vuokatti 2022 powiedziała: – W imieniu całej ukraińskiej rodziny chcielibyśmy Wam bardzo podziękować, między innymi za możliwość zaprezentowania naszego kraju. Daliście nam siłę i wiarę to w to, że Ukraina ma przyszłość. Bardzo dziękujemy za Waszą gościnność, nigdy o tym nie zapomnimy. Wierzymy w to, że sport łączy ludzi oraz w to, że przyjaźń zwycięży.

Wzruszające słowa podziękowania do wszystkich Polaków skierowała także Wiktorija Weselowa – zastępca szefa misji ukraińskiej ekipy. – Chcielibyśmy wyrazić szczerą wdzięczność za wsparcie, przyjaźń i współpracę. Zawsze będziemy pamiętać o szczerej i bezinteresownej pomocy jakiej Polacy udzielili naszemu narodowi.

Głównym punktem uroczystości było wręczenie nominacji sportowcom oraz sztabom szkoleniowym obu ekip. Jako pierwsi odebrali je przedstawiciele Polskiej Młodzieżowej Reprezentacji na XV Zimowy EYOF Vuokatti 2022, ich trenerzy, osoby współpracujące oraz członkowie misji.

Słowa przysięgi w imieniu sportowców odczytała biathlonistka Anna Nędza-Kubiniec, a w imieniu trenerów i osób współpracujących trener kombinacji norweskiej, olimpijczyk z PyeongChang (2018) – Wojciech Marusarz.

Polscy sportowy w Finlandii wystartują w: biathlonie, biegach narciarskich, kombinacji norweskiej, łyżwiarstwie figurowym, narciarstwie alpejskim, short tracku, skokach narciarskich i snowboardzie.

Nominacje do Młodzieżowej Reprezentacji Ukrainy na XV Zimowy EYOF Vuokatti 2022 odebrało 18 osób: sportowcy i trenerzy.

Obie reprezentacje złożyły także tradycyjnie pamiątkowe podpisy. Polacy na fladze Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a goście Polskiego Komitetu Olimpijskiego na fladze Ukrainy.

– Start w Vuokatti to dla Was wszystkich początek olimpijskiej drogi. Jestem przekonany, że wszyscy razem z determinacją będziecie walczyć o jak najlepszy wynik sportowy, a w przyszłości weźmiecie udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Życzę Wam tego z całego serca. Wierzę też, że Festiwal w Vuoaktti będzie manifestem solidarności, pokoju i olimpijskich wartości. Pokój jest tym, czego najbardziej w tej chwili wszyscy pragniemy. Życzę go nam Wszystkim z całego serca – dodał Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a jednocześnie członek Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC).

Vuokatti powita młodych sportowców już po raz drugi. W 2001 roku odbyła się tam piąta edycja imprezy – wówczas były to Europejskie Dni Olimpijskie Młodzieży (EYOD) – w której udział wzięły reprezentacje 40 państw. W tym roku swój udział potwierdziło 46 europejskich Narodowych Komitetów Olimpijskich reprezentowanych przez około 1600 zawodników rywalizujących w 9 sportach: biathlonie, biegach narciarskich, hokeju na lodzie, kombinacji norweskiej, łyżwiarstwie figurowym i szybkim (short tracku), narciarstwie alpejskim, skokach narciarskich oraz snowboardzie. Dzięki włączeniu hokeja na lodzie i kombinacji norweskiej dziewcząt, EYOF w Vuokatti będzie najbardziej zrównoważoną pod względem płci imprezą w swojej historii.

Przypomnijmy, że decyzją Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich w imprezie nie będą mogli wziąć udziału młodzi sportowcy z Rosji i Białorusi. XV Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy Vuokatti 2022 odbędzie się w dniach 20-25 marca. Kombinacja norweska i skoki narciarskie zostaną rozegrane w Lahti.

Partnerem Polskiej Młodzieżowej Reprezentacji jest Kinder Joy of Moving, program z zakresu CSR realizowany przez Grupę Ferrero w ponad 20 krajach na całym świecie.

Biuro Komunikacji PKOl
Fot.: PKOl – Szymon Sikora, Tomasz Piechal

Biathlon

Konrad BADACZ
Hubert MATUSIK
Fabian SUCHODOLSKI
Kacper BRZÓSKA
Anna NĘDZA-KUBINIEC
Barbara SKROBISZEWSKA
Emilia ZASADNA
Dominika LEŚNIARA

Łukasz SŁONINA – Trener
Rafał LEPEL – Trener
Mariusz WTOREK – Serwis
Przemysław BADACZ – Serwis

Biegi narciarskie

Oliwia BUŚKO
Zuzanna FUJAK
Łukasz GAZUREK
Piotr JARECKI
Adrian KIEŁBASA
Emil KOPER
Kinga MARECZEK
Daria SZKURAT

Jan ANTOLEC – Trener
Dawid BRIL – Trener
Mikołaj MICHAŁEK – Serwis
Grzegorz ZAWADA – Serwis
Bartłomiej BIEDROŃ – Fizjoterapeuta

Kombinacja norweska

Miłosz KRZEMPEK
Bartłomiej KUCHTA
Grzegorz MITRĘGA
Andrzej WALICZEK
Natalia SŁOWIK – kombinacja norweska i skoki narciarskie

Wiktor KUBIŃSKI – Serwis
Wojciech MARUSARZ – Trener
Piotr ŚLIWKA – Serwis

Łyżwiarstwo figurowe

Karolina BIAŁAS
Jakub LOFEK

Ewa LOFEK – Trener
Magdalena DOMAGAŁA – Trener
Magdalena RUSIECKA – Sędzia

Narciarstwo alpejskie

Błażej BUDZ
Patrycja FLOREK
Piotr SZELĄG
Igor SZYMAŃSKI
Szymon ZARZYCKI
Emilia ŻÓŁTEK

Wojciech MITAN – Trener
Filip SZADKOWSKI – Trener
Wojciech WYSOWSKI – Trener

Short track

Agnieszka BOGDANOWICZ
Oskar KUROWSKI
Adam MUCHLADO
Karolina PARCZEWSKA

Rafał GRYCNER – Trener
Bartosz KONOPKO – Trener

Skoki narciarskie

Tymoteusz AMILKIEWICZ
Jan HABDAS
Klemens JONIAK
Marcin WRÓBEL

Daniel KWIATKOWSKI – Trener
Grzegorz MIĘTUS – Trener
Wojciech TAJNER – Trener

Snowboard

Franciszek GOŁĘBIOWSKI
Franciszek LUBIŃSKI
Krzysztof OWCZAREK

Tomasz TYLKA – Trener

Misja

Luiza ZŁOTKOWSKA – Szef Misji
Marcin NOWAK – Zastępca Szefa Misji
Marcin DOROŚ – Zastępca Szefa Misji
Kamila OBŁĘKOWSKA – Członek Misji
Iwona MARCINKIEWICZ – Członek Misji
Ewa BURAK – Członek Misji
Marcin KUBISA – Lekarz
Aleksandra PIECHUTA – Lekarz
Wiktor SOBOCIŃSKI – Fizjoterapeuta
Bartłomiej BIEDROŃ – Fizjoterapeuta
Aleksandra RAKOWSKA – Fizjoterapeuta