XV Zimowy EYOF Vuokatti 2022 rozpoczęty!

Uroczysta ceremonia otwarcia zainaugurowała XV Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy Vuokatti 2022. Impreza zostanie rozegrana w dniach 20-25 marca, a poza Vuokatti młodych sportowców Starego Kontynentu gościć będzie także Lahti.

W tym roku swój udział potwierdziło 46 europejskich Narodowych Komitetów Olimpijskich reprezentowanych przez około 1600 zawodników rywalizujących w 9 sportach. Jednak do udziału nie dopuszczono sportowców z Rosji i Białorusi.

Większość sportów zostanie rozegrana w Vuokatti: biathlon, biegi narciarskie, hokej na lodzie, łyżwiarstwo figurowe short track, narciarstwo alpejskie oraz snowboardzie. W Lahti rywalizować będą skoczkowie narciarscy i kombinatorzy norwescy.

Ceremonia otwarcia przy hali sportowej Vuokatti Areena miała oficjalny charakter i odbyła się zgodnie z ceremoniałem olimpijskim. Już na początku zaprezentowały się wszystkie uczestniczące w Festiwalu reprezentacje narodowe. Polskimi chorążymi podczas defilady byli: biegaczka narciarska Daria Szkurat i biathlonista Konrad Badacz.

Skoczkowie narciarscy i kombinatorzy norwescy oglądali transmisję z ceremonii w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich i Paraolimpijskich w Pajulahti. Tam mieści się druga, mniejsza wioska olimpijska tej imprezy.

– Gdy spotykamy się tutaj dzisiaj, myślimy o wyniszczającej wojnie na Ukrainie. Mówię z głęboką szczerością, że nasze serca wychodzą naprzeciw każdej osobie dotkniętej tym kryzysem. Gorąco modlimy się o pokój. Jesteśmy mocno solidarni z Ukrainą i mamy zaszczyt gościć z nami delegację 26 ukraińskich sportowców. Bardzo doceniane jest wsparcie ze strony europejskich Narodowych Komitetów Olimpijskich, aby było to możliwe, zwłaszcza ze strony Fińskiego Komitetu Olimpijskiego – powiedział podczas ceremonii otwarcia Przewodniczący EOC Spyros Capralos.

Uroczystego otwarcia XV Zimowego EYOF Vuokatti 2022 dokonał Prezydent Finlandii Sauli Niinistö, który w swoim przemówieniu podziękował organizatorom i wolontariuszom, bez których ciężkiej pracy organizacja tej imprezy nie byłaby możliwa. Na koniec padły oczekiwane przez wszystkich młodych sportowców słowa – „XV Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy Vuokatti 2022 uważam za otwarty”.

Po przemówieniu Prezydenta Niinistö przedstawiciele sportowców, sędziowie i trenerzy złożyli przysięgę. Kulminacyjnym punktem ceremonii otwarcia było zapalenia znicza olimpijskiego.

Na stadion wniosła go fińska biathlonistka Kaisa Mäkäräinen i narciarz Matti Heikkinen. Zapalenia dokonał narciarz Vilmie Nissinen.

W Finlandii Polskę reprezentuje 40 młodych sportowców (26 chłopców i 14 dziewcząt).

W poniedziałek pierwsze starty w Vuokatti. Od rana czasu miejscowego (9:30) rywalizację o medale rozpoczną łyżwiarze szybcy na torze krótkim – 1500 m dziewcząt (Agnieszka Bogdanowicz, Karolina Parczewska) i chłopców (Oskar Kurowski, Adam Muchlado). Rozegrane zostaną także biegi eliminacyjne sztafet mieszanych na dystansie 3000 m (Agnieszka Bogdanowicz, Karolina Parczewska, Oskar Kurowski, Adam Muchlado).

O 14:00 rozpocznie się wyścig biegaczek narciarskich na 7,5 km stylem dowolnym (Kinga Mareczek, Oliwia Buśko, Zuzanna Fujak, Daria Szkurat), a o 15:00 na 10-kilometrową trasę, także stylem dowolnym, wyruszą chłopcy (Emil Koper, Adrian Kiełbasa, Piotr Jarecki, Łukasz Gazurek). W Lahti w poniedziałek odbędą się tylko treningi.

Partnerem Polskiej Młodzieżowej Reprezentacji jest Kinder Joy of Moving, program realizowany przez Grupę Ferrero w ponad 20 krajach na całym świecie.

PKOl
Fot.: PKOl – Szymon Sikora