Polskie szczypiornistki rozpoczynają MŚ i walkę o kwalifikacje olimpijskie

Reprezentacja Polski kobiet w piłce ręcznej startem w XXVI Mistrzostwach Świata w Piłce Ręcznej Kobiet 2023 rozpocznie walkę o igrzyska olimpijskie Paryż 2024. Ćwierćfinalistki MŚ uzyskają prawo startu w olimpijskim turnieju kwalifikacyjnym w kwietniu przyszłego roku.

Aby bezpośrednio awansować do igrzysk nasze szczypiornistki musiałyby zdobyć mistrzostwo świata, ale to niezwykle trudne zadanie. Jeśli jednak zajmą miejsce od 2. do 7. to w kwietniu przyszłego roku zagrają w jednym z trzech turniejów kwalifikacyjnych do igrzysk.

Na początek Polski zmierzą się z reprezentacją Iranu. Biało-czerwone podkreślają, że zwycięstwo na inaugurację turnieju jest obowiązkiem. Początek meczu w czwartek 30 listopada o godz. 20:30.

Dwa dni później nasze reprezentantki zagrają z Japonią, a 4 grudnia ich rywalkami będą Niemki. Trzy najlepsze zespoły trafią do kolejnej rundy, więc o awans nie powinno być trudno. Jeśli chcemy liczyć się w walce o ćwierćfinał MŚ i w dalszej perspektywie igrzyska, musimy jednak wejść do drugiej fazy grupowej z kompletem punktów.

Do ćwierćfinału awansują tylko dwie najlepsze drużyny drugiej rundy. Tam trafimy na trzy zespoły z grona: Dania, Rumunia, Serbia i Chile. Oczywistymi faworytkami są Dunki, które dodatkowo będą miały atut w postaci własnej publiczności. Walkę o drugą lokatę powinniśmy stoczyć z Niemkami, Serbkami i Rumunkami. Każda z tych ekip jest w zasięgu Polek.

– Czeka nas bardzo ciekawa grupa. Uważam, że niemal wszystkie drużyny mają szansę nawet na pierwsze miejsce! – powiedziała dla ZPRP kapitan reprezentacji Polski kobiet Monika Kobylińska przed startem mistrzostw świata.

Dla Moniki Kobylińskiej zbliżające się MŚ czwartym w karierze czempionatem globu. „Kobi” była częścią drużyny, gdy biało-czerwone zajęły 4. miejsce w 2015 roku, 17. lokatę w 2017 roku i 15. pozycję w 2021 roku.

Kapitan reprezentacji Polski jest zarówno najbardziej doświadczoną zawodniczką w kadrze (97 występów), jak i najskuteczniejszą spośród kadrowiczek (329 bramek). Wszystko wskazuje więc na to, że w trzecim meczu MŚ 2023 – przeciwko Niemkom – Kobylińska świętować będzie swój 100. występ w reprezentacji Polski.

PKOl/ZPRP