Wzrośnie świadczenie dla polskich medalistów olimpijskich

Od 1 stycznia 2024 roku wraz z różnymi świadczeniami wzrośnie tzw. emerytura olimpijska – będzie on wynosić 4203,04 pln brutto. Świadczenie to zostało ustanowione w 2000 roku dla polskich medalistów olimpijskich, ale grupa jego odbiorców została z czasem powiększona.

Emerytura przysługuje osobom, które zdobyły medal:

– igrzysk olimpijskich
– zawodów „Przyjaźń 84”
– igrzysk paralimpijskich lub zawodów sportowych osób niepełnosprawnych odbywających się przed 1992 r., będących odpowiednikiem igrzysk paralimpijskich
– igrzysk głuchych lub zawodach sportowych odbywających się przed 2001 r., będących odpowiednikiem igrzysk głuchych.

Oprócz zdobycia medalu, by uzyskać prawa do emerytury olimpijskiej, należy mieć polskie obywatelstwo, ukończyć 40. rok życia oraz nie kontynuować kariery sportowej poprzez uczestnictwo w zawodach organizowanych przez polskie związki sportowe.

Kolejnym istotnym aspektem jest niekaralność. Zgodnie z art. 36. 1. świadczenie przysługuje osobie, która nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe oraz nie została ukarana za doping pojedynczą dyskwalifikacją w wymiarze większym niż 24 miesiące, lub więcej niż jedną dyskwalifikacją bez względu na jednostkową długość każdej z nich.

Aby otrzymać emeryturę olimpijską należy złożyć wniosek w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Rodzaj czy też liczba zdobytych medali nie mają wpływu na wysokość emerytury. Ta jest stała dla wszystkich olimpijczyków.

Kolejna szansa dla polskich olimpijczyków do wpisania się na listę oczekujących na to świadczenie nadarzy się już podczas przyszłorocznych Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024.

PKOl
Fot.: Szymon Sikora