Polskie żeglarki wicemistrzyniami olimpijskimi!

Polskie żeglarki Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zostały wicemistrzyniami olimpijskimi w żeglarskiej klasie 470 na akwenie w Enoshimie. Złoto zdobyły Brytyjki – Hannah Mills/Eilidh McIntyre, a brąz wywalczyły Francuzki – Camille Lecointre/Aloise Retornaz. To siódmy medal Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej w Tokio!

– To dla nas spełnienie marzeń – powiedziała Agnieszka Skrzypulec. – Rok temu stanęliśmy w obliczu dużego wyzwania i walki z kontuzją. Dziękuję Joli i trenerowi, że nie stracili we mnie wiary, że będziemy w stanie zbudować formę na igrzyska olimpijskie. Kosztowało to ogrom pracy. To dla nas duże wyróżnienie, bo stoimy na olimpijskim podium i mamy medale – mówiła Skrzypulec.

Polki świetnie spisywały się w regatach olimpijskich od samego początku rywalizacji. Nasza załoga zakończyła wyścigi eliminacyjne na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej. Do wyścigu finałowego, który był podwójnie punktowany, biało-czerwone przystąpiły z 9-punktową przewagą nad Słowenkami, a do drugich Francuzek traciły 4 pkt. W wyścigu medalowym polska załoga zajęła czwarte miejsce i po świetnym finiszu na ostatnich metrach zapewniła sobie srebrne krążki. Polki nie tylko pięknie obroniły swoją pozycję, ale odważnie zaatakowały także drugie miejsce i je zdobyły.

To pierwszy olimpijski żeglarski medal w historii, który zdobyła nie jednoosobowa załoga. Załoga Skrzypulec /Ogar zdobyła dla Polski piąty olimpijski medal w tej dyscyplinie.

PKOl
Fot.: PKOl – Szymon Sikora