Powstała Komisja Koordynacyjna ds. Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023

Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) ogłosiło skład Komisji Koordynacyjnej ds. III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. W jej skład wchodzą doświadczeni liderzy z międzynarodowego Ruchu Olimpijskiego, w tym Polacy: Iwona Łotysz – zastępca Sekretarza Generalnego PKOl, Maja Włoszczowska – dwukrotna wicemistrzyni olimpijska, członkini Komisji Zawodniczej MKOl oraz Monika Olszewska – dyrektor Biura Koordynacji Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023.

Do startu III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 pozostał rok. Sportowe zmagania na południu Polski rozpoczną się dokładnie 21 czerwca 2023 roku. Z tej okazji EOC ogłosił skład Komisji Koordynacyjnej, której przewodniczyć będzie członek Komitetu Wykonawczego EOC, Wiceprezes Tureckiego Komitetu Olimpijskiego – Hasan Arat. Zlatko Mateša – Członek Komitetu Wykonawczego EOC, Prezes Chorwackiego Komitetu Olimpijskiego oraz Niels Nygaard – były  Wiceprzewodniczący EOC – będą pełnić funkcje wiceprzewodniczących.

Iwona Łotysz – zastępca Sekretarza Generalnego PKOl

– Zakończenie prac nad składem Komisji Koordynacyjnej jest kolejnym ważnym krokiem w przygotowaniach do Igrzysk Europejskich. Jest to następstwo podpisania umowy „Host City and Region Contract” pomiędzy EOC, a gospodarzami III Igrzysk Europejskich, które odbyło się w zeszłym miesiącu. Każdy z członków Komisji wnosi własną wiedzę i doświadczenie, co oznacza, że mamy zrównoważoną grupę, która pomoże nam i lokalnemu komitetowi organizacyjnemu w przeprowadzeniu spektakularnej trzeciej edycji najważniejszego wydarzenia sportowego w Europie – powiedział Spyros Capralos, Przewodniczący EOC.

– Komisję Koordynacyjną dobraliśmy w taki sposób, że wchodzą do niej wszystkie zainteresowane strony Igrzysk Europejskich, dlatego jesteśmy pewni, że będziemy w stanie spełnić oczekiwania sportowców, Narodowych Komitetów Olimpijskich, federacji sportowych oraz społeczności lokalnych w Polsce. Przed nami mnóstwo pracy, ale to kolejny krok we właściwym kierunku. Dążymy do zorganizowania imprezy, która da sportowcom możliwość rozwoju, a jednocześnie zainspiruje młode pokolenia do sięgania po marzenia – dodał Hasan Arat, Przewodniczący Komisji.

Maja Włoszczowska – dwukrotna wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim, członkini Komisji Zawodniczej MKOl

W składzie Komisji Koordynacyjnej ds. III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 znalazła się również trójka Polaków: Iwona Łotysz – zastępca Sekretarza Generalnego PKOl, Maja Włoszczowska – dwukrotna wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim, członkini Komisji Zawodniczej MKOl oraz Monika Olszewska – dyrektor Biura Koordynacji Igrzysk Europejskich 2023. 

– Jestem bardzo zadowolony ze składu Komisji Koordynacyjnej i szerokiego wachlarza umiejętności, jakie posiada każdy z jej członków. Wierzę, że zespół doświadczonych przedstawicieli Ruchu Olimpijskiego pod przewodnictwem Hasana Arata przyczyni się do sukcesu III Igrzysk Europejskich – powiedział Andrzej Kraśnicki, członek Komitetu Wykonawczego EOC i Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Andrzej Kraśnicki, członek Komitetu Wykonawczego EOC i Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 będą trzecią edycją tej imprezy, ale pierwszą o tak wysokiej randze, która wynika z faktu, iż rywalizacja w wielu dyscyplinach będzie równocześnie „przepustką” do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Po raz pierwszy Igrzyska Europejskie zostaną zorganizowane w kraju Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że pierwsza ich edycja odbyła się w Baku w Azerbejdżanie, a druga w Mińsku na Białorusi. III Igrzyska Europejskie odbędą się w dniach 21 czerwca – 2 lipca 2023 roku.

EOC
Fot.: PKOl – Szymon Sikora