Przedolimpijski sprawdzian polskich pięściarek

Pięć reprezentantek Polski kandydujących do występu w Igrzyskach XXXII Olimpiady Tokio 2020 wystąpi w 72. Turnieju „Strandja” w dniach 23-27 lutego w Sofii. W składzie powołanym przez trenerkę Karolinę Michalczuk znalazły się: Sandra Drabik (51 kg), Sandra Kruk (57 kg), Aneta Rygielska (60 kg), Karolina Koszewska (69 kg) i Elżbieta Wójcik (75 kg).

Kierownik wyszkolenia Polskiego Związku Bokserskiego i były selekcjoner kobiecej reprezentacji Paweł Pasiak powiedział, że wszystkie pięć polskich zawodniczek, które wystąpią w stolicy Bułgarii ma szansę na zakwalifikowanie się do olimpijskiego turnieju w Tokio. Przypomnijmy, że olimpijskie kwalifikacje do japońskich igrzysk, które rozgrywane były w marcu ubiegłego roku w Londynie, zostały przerwane z powodu pandemii koronawirusa.

Sandra Drabik – niebieski strój

Z kobiecej kadry narodowej biało-czerwonych tylko jedno zwycięstwo od zdobycia paszportu olimpijskiego do Tokio dzieliło Sandrę Drabik (51 kg) i Karolinę Koszewską (69 kg), a swoje pierwsze walki wygrały także Sandra Kruk (57 kg) i Aneta Rygielska (60 kg). Na pojedynek czekała jeszcze Elżbieta Wójcik (75 kg). Londyński turniej, który stanowi także europejskie kwalifikacje olimpijskie, ma zostać wznowiony w czerwcu b.r. od momentu jego przerwania, ale już w innym miejscu.

Karolina Koszewska – niebieski strój

Do tej pory w igrzyskach olimpijskich uczestniczyła tylko jedna Polka, obecna trenerka kadry Karolina Michalczuk – Londyn 2012. Najbardziej utytułowanej pięściarce w historii naszego żeńskiego boksu nie udało się tam zdobyć medalu, ale Polka na trwałe zapisała się w historii tego sportu. Michalczuk to była mistrzyni i wicemistrzyni świata, dwukrotna mistrzyni i dwukrotna wicemistrzyni Europy. W MŚ i ME sięgnęła po dwa brązowe krążki. Jest świetnym wzorem dla polskich zawodniczek.

Karolina Michalczuk (czerwony strój) podczas igrzysk olimpijskich Londyn 2012

W Londynie 2012 i w Rio de Janeiro 2016 (bez Polek) panie startowały w trzech wagach: 51 kg, 60 kg, 75 kg. W Tokio to się zmieni i kobiety powalczą o medale w pięciu kategoriach: 51 kg, 57 kg, 60 kg, 69 kg i 75 kg. I właśnie w tych limitach Polki wystąpią w Sofii.

Biuro Komunikacji PKOl/PZB
Fot.: PKOl – Szymon Sikora