Rusza Puchar Świata w skokach narciarskich

Po kilku miesiącach oczekiwań powraca Puchar Świata w skokach narciarskich. Już w najbliższy weekend w fińskiej Ruce zainaugurowany zostanie sezon 2023/2024. Na starcie zmagań na Rukatunturi ujrzymy pięciu reprezentantów Polski.

W najbliższą sobotę i niedzielę (25-26 listopada) na skoczni w Ruce rozegrane zostaną pierwsze konkursy nowego sezonu Pucharu Świata w skokach narciarskich. Fiński kurort będzie gościł inaugurację cyklu po raz pierwszy od 2016 roku.

W rywalizacji na Rukatunturi nie zabraknie reprezentantów Polski. Trener Thomas Thurnbichler powołał pięciu swoich podopiecznych – Dawida Kubackiego, Kamila Stocha, Pawła Wąska, Aleksandra Zniszczoła i Piotra Żyłę. W ubiegłym tygodniu nasi zawodnicy mieli okazję do oddania pierwszych w sezonie skoków na śniegu podczas zgrupowania w norweskim Lillehammer.

Wśród powołanych na pierwsze zawody znalazł się Kamil Stoch, dla którego będzie to dwudziesty pierwszy w karierze sezon startów w Pucharze Świata.

Ostatnie tygodnie były dla nas bardzo intensywne. Za nami bardzo dużo zgrupowań i podróżowania. Trenerzy mają konkretny plan, wszystko jest wkalkulowane w program przygotowania nas do długiego sezonu i nie mam powodu, żeby im nie wierzyć. Ufam temu, co robimy i jestem przekonany, że niebawem będziemy zbierać profity. Czuję głód skakania i mam głęboką wiarę w to, że będzie dobrze – zapowiada Kamil Stoch, trzykrotny mistrz olimpijski.

W ubiegłym sezonie liderem naszej kadry był Dawid Kubacki. Mistrz świata z Seefeld rozchorował się podczas ostatniego zgrupowania w Lillehammer, ale jego start w inauguracyjnych zawodach Pucharu Świata jest niezagrożony. Pomimo obaw związanych z trudną sytuacją rodzinną, brązowy medalista olimpijski z Pekinu mógł przepracować cały okres przygotowawczy wspólnie z kolegami z reprezentacji.

Bogu dzięki, że wszystko tak się ułożyło w tym całym nieszczęściu. Fajnie, że Dawid nie musiał przechodzić na indywidualny tryb treningowy. Ćwiczył wspólnie z grupą i widać, że dalej jest w wysokiej formie. W kontekście jego dyspozycji można być optymistą. To będzie kolejny sezon, podczas którego będzie mógł udowodnić, że jest liderem kadry i może walczyć o Kryształową Kulę. Każdy trzyma kciuki za niego, a także jego rodzinę. Doświadczył bardzo trudnej sytuacji, ale popatrzmy na to z drugiej strony. Myślę, że te przejścia tylko go wzmocnią. To hartowanie charakteru. Widać, że daje sobie z tym radę i jest uśmiechniętym gościem, optymistycznie nastawionym do życia – przyznał prezes Polskiego Związku Narciarskiego, Adam Małysz.

Dotychczas reprezentanci Polski nie odnieśli ani jednego zwycięstwa w zawodach Pucharu Świata rozgrywanych w Ruce. Najwyższym miejscem wywalczonym przez naszych skoczków na Rukatunturi jest druga pozycja, którą zajmowali kolejno Adam Małysz (raz w 2002 i dwukrotnie w 2003 roku), Kamil Stoch (2018) i Piotr Żyła (2020).

Mamy nadzieję na udane rozpoczęcie zimy w wykonaniu naszych skoczków. Zarówno sobotni, jak i niedzielny konkurs indywidualny Pucharu Świata w Ruce rozpocznie się o 16:15 czasu polskiego. Transmisje w TVN, Eurosporcie i Playerze.

Program zawodów PŚ w Ruce (HS142)

24.11.2023, piątek

16:00 – kwalifikacje

25.11.2023, sobota

14:45 – seria próbna
16:15 – konkurs indywidualny

26.11.2023, niedziela

14:50 – kwalifikacje
16:15 – konkurs indywidualny

PZN