Wraca Puchar Świata w biegach narciarskich

Po długim oczekiwaniu rozpoczyna się sezon Pucharu Świata w biegach narciarskich. Zmagania na sezon 2023/2024 rozpoczną się w tradycyjnym miejscu, podobnie jak sezon skoków narciarskich w Ruce. Już w najbliższy weekend w Finlandii możemy zobaczyć na starcie polskich zawodników – będą to Izabela Marcisz, Monika Skinder, Robert Bugara, Sebastian Bryja, Kamil Bury, Dominik Bury oraz Maciej Staręga.

Kibice narciarstwa biegowego czekali ponad 240 dni, by ponownie móc kibicować reprezentantom Polski w Pucharze Świata. Już w najbliższy weekend (24-26 listopada) fińska Ruka zainauguruje kolejny sezon Pucharu Świata. Zarówno panie, jak i panowie już w piątek wystartują w sprincie stylem klasycznym.

Warto przypomnieć, że sezon Pucharu Świata w biegach narciarskich 2023/2024 nie ma imprezy głównej, Zimowych Igrzysk Olimpijskich czy Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym.

Na starcie piątkowych zmagań kobiet w sprincie stylem klasycznym zobaczymy Monikę Skinder, która opowiedziała o przygotowaniach do sezonu.

Nasze przygotowania do sezonu wyglądały podobnie jak w ubiegłych latach. Mieliśmy bardzo dużo zgrupowań. Były to długie wyjazdy zarówno w Polsce, jak i za granicą. Braliśmy udział w zawodach narto rolkowych. Mogliśmy sprawdzić się z innymi zawodnikami z różnych nacji. Świetną alternatywą było to, że mogliśmy w lecie biegać na nartach po śniegu na przykład w Oberhofie – powiedziała Monika Skinder.

Biegaczka narciarska wspomniała również o swoich celach na ten sezon. – Moim głównym celem są Mistrzostwa Świata Młodzieżowców. To mój ostatni rok w tej kategorii, więc jest to dla mnie główna impreza sezonu. Mam nadzieję, że moja najlepsza dyspozycja wypadnie na te zawody. Chciałabym się również pokazać z dobrej strony w Pucharze Świata zarówno w sprincie, jak i na dystansach – dodaje zawodniczka.

W piątek zobaczymy również w sprincie mężczyzn Macieja Staręgę, Roberta Bugara oraz Kamila Burego.

Mam takie małe marzenie, żeby jeszcze raz poczuć dziesiątkę Pucharu Świata, Jak byłem u szczytu swojej kariery, to byłem parę razy w dziesiątce. Później już ciężej było mi osiągnąć ten wynik. Ostatni sezon pokazał, że nie jest to nieosiągalne – mówi o swoich celach doświadczony Maciej Staręga.

W sobotę w Pucharze Świata swoją inaugurację może mieć także Izabela Marcisz, która może pobiec na 10 km stylem klasycznym. Przypomnijmy, że Izabela Marcisz tamten sezon zakończyła z dwoma medalami. Jeden zdobyła na mistrzostwach świata U23 w Whistler (srebro w biegu na 10 kilometrów stylem dowolnym), a drugi na mistrzostwach Polski (złoto na 15 kilometrów stylem dowolnym). Dla Izabeli był to pierwszy okres przygotowawczy pod okiem trenera Lukáša Bauera.

Jeśli chodzi o sezon treningowy, sportowcy wykonali dobrą robotę, ale muszę przyznać, że było to lato z wieloma problemami zdrowotnymi, najbardziej skomplikowanymi ze wszystkich, jakie mam w Polsce – powiedział szkoleniowiec polskich biegaczy narciarskich.

To dobrze, że w tym sezonie nie ma igrzysk olimpijskich ani mistrzostw świata. Różnica jest jednak taka, że nie przygotowywałem moich zawodników, aby byli w doskonałej formie od samego początku sezonu, niektórzy zawodnicy będą potrzebowali trochę czasu, aby nadrobić zaległości treningowe ze względu na ich problemy, a pierwsze wyścigi możemy wykorzystać jako test i skorygować kolejne kroki – dodaje Lukáš Bauer.

Trener również zdradził, które zawody są dla niego najważniejsze w tym sezonie.

Jestem zadowolony z pracy sportowców latem i nie mogę się doczekać nowego sezonu. Ponieważ nie ma igrzysk olimpijskich ani mistrzostw świata, za najważniejsze wydarzenie sezonu uznajemy Tour de Ski i lutowe Puchary Świata. Dla zawodników U-23 (M. Skinder, R. Bugara, S. Bryja) MŚ U23 Planica 2024 (również luty) – podsumował trener.

W sobotę do grona reprezentacji w biegu na 10 km stylem klasycznym dołączą również Sebastian Bryja oraz Dominik Bury.

Miejmy nadzieję, że nasi reprezentanci dobrze wejdą w sezon i zdobędą pierwsze punkty Pucharu Świata w sezonie 2023/2024. Start w piątek o godz. 10:00. Transmisja w Eurosporcie i Playerze. Trzymamy kciuki i zapraszamy do kibicowania.

Program zawodów Pucharu Świata w Ruce:

24.11.2023, piątek

10:00 – kwalifikacje sprintu stylem klasycznym kobiet i mężczyzn
12:30 – finały sprintu stylem klasycznym kobiet i mężczyzn

25.11.2023, sobota

10:00 – 10 km stylem klasycznym kobiet
12:15 – 10 km stylem klasycznym mężczyzn

26.11.2023, niedziela

10:00 – 20 km stylem dowolnym kobiet ze startu wspólnego
12:35 – 20 km stylem dowolnym mężczyzn ze startu wspólnego

PZN
Fot.: PKOl – Szymon Sikora, Robert Hajduk